چرا ورزشکاران نباید نوشیدنی سرد بنوشند؟

باید این نکته را بدانیم که نوشیدنی سرد باشد و چه گرم وقتی وارد معده انسان می شود،تا درجه حرارت آن به ۳۷ درجه سانتی گراد نرسد نمی تواند از معده خارج شود و اگر گفته می شود که ورزشکاران نوشیدنی سرد ننوشند به همین دلیل است.
وقتی نوشیدنی سرد باشد مدت زیادی زمان لازم است تا این نوشیدنی در بدن گرم شود و به دمای ۳۷ درجه برسد و بتواند از طریق روده جذب بدن شود.
دمای آب نوشیدنی ورزشکاران به خصوص حین تمرینات نه تنها باید بالای ۴ درجه سانتی گراد باشد بلکه در اغلب موارد دمای آن را بالای ۱۲ درجه سانتی گراد در نظر می گیرند.
در واقع ورزشکاران نیاز دارند که آب مصرفی شان در جریان تمرینات به سرعت و با کمترین اتلاف وقت جذب بدن شود تا آب از دست رفته از طریق تعریق را جبران کنند. بنابراین نوشیدن آب برای ورزشکاران یک لذت نیست بلکه یک ضرورت است.

این کم آبی همچنین ممکن است باعث دهیدراسیون نیز بشود که سبب آسیب به برخی از بافت های عضلانی و همچنین ایجاد مصدومیت میشود.

آب سرد

سایر خطر های آب سرد:

 

۱- احتمال افزایش وزن را زیاد میکند

این به این علت است که بدن ما نمیتواند انرژی لازم جهت سوخت و ساز مناسب را دریافت کند . زیرا عمل هضم با تاخیر و به سختی انجام میشود.


برای آشنایی با هرم طلایی چربی سوزی اینجا کلیک کنید.

۲-انرژی بدن را پایین می‌آورد
۳-بدن تان کم آب باقی می‌ماند
۴-فرآیند گوارش را مختل می‌کند

آب سرد سبب بر هم خوردن سیستم هضم معده میشود و دمای مناسب معده را جهت هضم از بین میبرد و این موضوع با عث بر هم خوردن سیستم گوارش میشود.

۵-ضربان قلب را کاهش می‌دهد

اگر می‌خواهید قلب تان را وحشت زده کنید، یک لیوان آب یخ سر بکشید!عصب واگ که در پشت گردن قرار دارد، وقتی چیز خیلی سردی را احساس کند غافلگیر می‌شود. در واکنش به این مسأله، ضربان قلب برای مدت کوتاهی پایین می‌آید تا دمای بدن به میزان مناسب برگردد.

۶- دچار گلودرد می‌شوید
۷- خطر میگرن را افزایش میدهد

اگر بعد از خوردن آب یخ تنها چند لحظه‌ای احساس می‌کنید که سرتان یخ زده، آدم خوش شانسی هستید، چون بعضی افراد با خوردن آب یخ دچار سردرد یا میگرن شدید می‌شوند.

وقتی نوشیدنی سردی را به سرعت می‌خورید، دهان فرصت نمی‌کند سرمای آن را جذب کند. وقتی عصب‌ها اذیت می‌شوند، این مسأله منجر به احساس دردی می‌شود که چند لحظه‌ای طول می‌کشد.

۸-به پوست آسیب وارد میکند.
۹- تعادل دمای بدن را بر هم می‌زند

در طب سنتی چین اعتقاد بر این است که خوردن آب یخ باعث بر هم خوردن تعادل بدن می‌شود، به ویژه اگر نوشیدنی سردی را با یک غذای گرم بخورید. ثابت نگه داشتن دمای بدن اهمیت زیادی دارد، چون وقتی به نظر می‌رسد که بدن شرایط بدی دارد اندام‌ها دچار آشفتگی می‌شوند.

بدیهی است که صحبت از این کار ساده‌تر از عمل به آن است، به ویژه زمانی که هوا هر روز گرم‌تر می‌شود، اما ایجاد تغییر و پرهیز از خوردن آب یخ در طولانی مدت برای سلامتی شما بهتر خواهد بود.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید