جهت افزایش قد بعد از هجده سالگی چه راه کارهایی وجود دارد؟

افزایش قد بعد از هجده سالگی : بعضی از افراد ، دارای ژن هایی سالم هستند ، در عین حال گروه زیادی نیز هستندکه آرزو دارند چند سانتی به قدشان اضافه شود.

این نکته لازم به ذکر است که رشد قدی تا قبل از سن بلوغ صورت می گیرد.

اما برای کسانی که بعد از هجده سالگی هستند ، راه کار هایی ساده و مناسب ، وجود دارد که می تواند تاثیر مناسبی بر رشد قدی افراد داشته باشد.

این را باید بدانید که بلندی و یا کوتاهی قد افراد ، عمدتا به عوامل ژنتیکی بستگی دارد.

در کنار تاثیرات ارثی و ژنتیکی ، موارد دیگری وجود دارد که می تواند در بلندی قد تاثیر داشته باشد. اما باور ها بر این است که در سن بزرگسالی افزایش قد توقف خواهد داشت.

 

در این جا به شما راه هایی را که برای افزایش قد موثر هستند را معرفی می کنیم .

این راه حل ها تماما طبیعی بوده و تاثیری مشخص بر روی قد افراد می گذارد. اما باید این را هم پذیرفت که انتظارات فوق العاده ای نباید داشته باشید.

عوامل تاثیر گذار افزایش قد پیش از دوران بلوغ

با وجود اینکه ژنتیک یکی از مهمترین علل تاثیرگذار بر روی قد است. رعایت برخی اصول می تواند به رشد قدی شما کمک کند. هنگامی که در دوره رشد قرار دارید توصیه های ذیل به رشد قدی شما کمک می کند.

 • تغذیه
 • وضعیت بدن
 • استفاده از ماساژ
 • انجام تمرینات کششی صبح و عصر
 • استراحت کامل شبانه
 • ورزش کردن

علل کوتاهی قد

از رایج ترین علل کوتاهی قد در افراد ژنتیک و تاخیر سرشتی در رشد نیز می باشد.

 • ژنتیک
 • تاخیر سرشتی در رشد یا اختلال رشد در کودکان
 • کم کاری تیروئید
 • کمبود هورمون رشد
 • بیماری های دستگاه گوارش

بیماری های عمومی

 • کمبود ویتامین های دی
 • کمبود کلسیم
 • سوء تغذیه
 • بیماری سلیاک

بیماری های مزمن

 • کم خونی

بیماری های التهابی

قسمت نخست : حرکات ورزشی

 

افزایش قد

حرکات جهشی و پرشی را انجام دهید :

شاید شنیده باشید که جهش و پریدن از جمله تمرینات ورزشی است که تاثیر متفاوتی بر بدن ایجاد می کند. این حرکات بر زیاد شدن پمپاژ قلب تاثیر گذاشته و در هنگام انجام پرش ، تمامی ماهیچه های بدن و رباط های آن نیز همزمان با انجام حرکات دچار کشش می شوند. این کار باعث افزایش گردش خون می شود و بر صفحات رشدی استخوان ها تاثیر می گذارد. بدین ترتیب با تکرار این تمرین ها طی چهار روز در هفته و هر بار بیست الی بیست و پنج بار در روز ، می توانید بر بلندی قد خود موثر باشید.

 

در حالت آویزان بمانید:

بیشترین سطحی که می توان کشش در بدن ایجاد کرد ، آویزان شدن از میله و نگه داشتن خود برای مدت زمان کوتاهی است.

بر طبق نظریه متخصصین در این وضعیت ، وزن قسمت پایینی ستون فقرات باعث می شود که بدن دچار کشش شود و فاصله بین مهره ای را کم کند.

این حرکت باعث می شود که نخاع ، مایع نخاعی بیشتری را نگه داری کند. این افزایش در بالاتر رفتن ترشخ هورمون رشد نیز موثر است.

بنابر این به یک میله افقی نیاز دارید تا آن را در ارتفاعی نصب نمایید که بتوانید به سادگی از آن آویزان شوید ، بدون اینکه پایتان به زمین برسد. برای بهتر عملکردن این راه کار می توانید وزنه هایی را که بدن تان تحملش را دارد به قسمت قوزک پا ببندید ، تا میزان کشش را افزایش دهد.

حتما شنا کردن را در برنامه خود قرار دهید :

تمرین شنا ، همیشه تمرینی همراه با آرامش و لذت بوده است .

این ورزش ، به عنوان یک ورزش کامل و مناسب ، بر روی رباط ها تاثیر گذاشته و تاندون ها را منعطف می کند و بر بلند تر شدن ستون فقرات و نهایتا قد فرد موثر است. البته بایستی این تمرین را به صورت دایم و منظم انجام دهید تا بتوانید نتیجه دلخواه را داشته باشید. انجام هر روزه شنا و یا نهایتا یک روز در میان آن ، به همراه تغذیه ای مناسب مانند تخم مرغ و یا بلغور جو ، می تواند تاثیر بسزایی بر روی بلندی قد داشته باشد.

 

تمرینات کششی موثر بر بلندی قد:

خوب است بدانید با انجام روزانه یک ربع حرکات کششی مناسب ، می توانید ضمن کم کردن احساس استرس در بدن ، باعث کشیدگی قسمت پایین تنه و ستون فقرات به طور کامل شوید. حرکات ورزشی مانند کشش پهلو ، کشش کبری ، لمس انگشتان پا و پیلاتس وجود دارد که با انجام صحیح و روزانه آن ها به همراه تغدیه ای سالم و مغذی ، می توانید امیدوار باشید که افزایش قدی مناسب خواهید داشت.

انجام یوگا بسیار موثر است:

حرکات کششی به طور معمول موثر هستند اما بیشترین تاثیر را حرکات کششی یوگا دارد که باعث می شود قدی بلند و اندامی زیبا داشته باشید. یوگا باعث می شود بدن فعالیت بیشتری انجام دهد . این حرکات ضمن آن که باعث آرامش روح و جسم هستند ، می توانند باعث ترشح بیشتر هورمون رشد در بدن شوند. با یوگا می توانید کیفیت بهتری از زندگی را درک کنید.

یوگا

انجام مدیتیشن را در برنامه زندگی خود قرار دهید:

عضوی که در بدن غده رشد را ترشح کرده و مسئولیت رشد قدی را به عهده دارد ، غده هیپوفیز است. غده هیپوفیز در قسمت پشتی برآمدگی بینی و در وسط جمجمه قرار دارد. اندازه آن به طور تقریبی اندازه یک نخود است. اگر روزانه تنها پنج دقیق مراقبه یا مدیتیشن انجام دهید می توانید باعث تحریک این غده شده و ترشح هورمون را افزایش دهید. فقط کافیست تاثیرات مدیتیشن را در بدن خود احساس کنید ، این روش از نظر علمی نیز تایید شده است و تاثیر بسیار محسوسی در افزایش رشدی قد دارد.


با خطرات سولاریوم بیشرت آشنا شوید.


 

قسمت دوم : برنامه غذایی مناسب

درست است که بعد از سن هجده سالگی ، میزان ترشح هورمون رشد در بدن ، بسیار کمتر خواهد شد ، اما تغذیه مناسب و سالم می تواند امکان آن را فراهم نماید.

یک برنامه غذایی منظم و طبیعی از موادی همچون ، انواع پروتئین ها ، چربی های سالم ، ویتامین ها و کربوهیدرات ها ، می تواند باعث افزایش سوخت و ساز در بدن شده و ترشح هورمون رشد را افزایش دهد.

همچنین مواد غذایی مانند شیر و لبنیات ، گوشت ، سبزیجات و آجیل همگی در افزایش قد شما را یاری خواهند کرد.
در صورتی که مواد غذایی مناسب را جهت تامین سوخت بدن ، مصرف نمایید ، به صورت خود کار تمامی سیستم های بدن نیز عملکردی بهتر خواهند داشت.

بالا رفتن سیستم متابولیسم بدن ، داشتن استخوان هایی قوی و محکم و افزایش گردش خون ، تنها قسمتی از تاثیرات موثر بر بلند تر شدن استخوان ها خواهد بود.

یکی دیگر از عناصر موثر و مفید ویتامین D می باشد که باعث می شود میزان مناسبی از کلسیم را جذب نماید. همان طور که پیش تر نیز گفته شد ، کلسیم یکی از عناصری است که به طور مستقیم مسئولیت رشد و محکم شدن استخوان ها را به عهده دارد.

honey

خوراکی های موثر بر افزایش قد :

مصرف اسفناج :

این ماده غذایی به دلیل محاسنش طرفداران بسیاری دارد. در اغلب برنامه های غذایی اسفناج جای خود را پیدا کرده است ، اما شاید کمتر کسی بداند که این ماده غذایی ، بر افزایش قد نیز موثر است. اسفناج سرشار از عناصری همچون کلسیم ، آهن ، ویتامین ها و فیبر است که تماما برای رشد قدی بدن مفید و لازم است.

مصرف تخم مرغ:

یکی از موثر ترین مواد برای تناسب اندام و سلامتی مناسب بدن مصرف تخم مرغ به خصوص در وعده صبحانه می باشد.

این ماده غذایی دارای مقدار قابل توجهی پروتئین می باشد که به صورت مستقیم بر سلامت استخوان ها و رشد قد تاثیر می گذارد.

مصرف مرغ:

خوردن گوشت مرغ برای سلامتی بدن بسیار مفید است. پروتئین مرغ باعث تقویت ماهیچه ها و استخوان های بدن خواهد شد. با مصرف روزانه پنجاه گرم پروتئین ، حتی پس از دوره بلوغ ، می توان امیدوار بود که رشد قدی بدن انجام شود.

مصرف ماهی:

خوردن ماهی در برنامه غذایی ایرانیان به طور کامل رایج نیست. اما این غذای لذیذ می تواند باعث کشش ماهیچه ای شده و افزایش قد را ایجاد کند.

خوردن سویا:

مصرف سویا برای کسانی که گیاه خوار هستند ، بسیار هم عالی است. این ماده غذایی دارای بیش ترین میزان پروتئین است. مصرف روزانه پنجاه گرم از آن در برنامه غذایی ، ضمن سلامت بدن ، باعث بهبود رشد استخوان و ماهیچه ها خواهد شد.

عوامل مهم و موثر در رشد قد چه هستند ؟

مصرف آشواگاندا : آشواگاندا ، جینسنگ هندی است که ماده غذایی عالی برای بدن محسوب می شود و می توانید جهت افزایش قد ، تاثیرات مثبتی را در بدن ایجاد نماید. این ماده گیاهی در تمامی فروشگاه های عطاری عرضه می شود. روش استفاده از آن این گونه است که آن را با کمی شکر و شیر مخلوط کرده و در روز حداقل یکبار از آن را بنوشید. مصرف این ماده ارزشمند ، می تواند در افزایش قد موثر باشد.

مصرف پنیر : شاید بسیار شنیده باشید که مصرف گوشت و پروتئین آن می تواند در افزایش قد معجزه کند. اما به خاطر داشته باشید گوشت تنها ماده غذایی موثر نیست. کلسیمی که در پنیر وجود دارد به سادگی در ساختن سلول های استخوانی و بلندی قد تاثیر گذار خواهد بود.

مصرف شیر : یکی دیگر از منابع قوی کلسیم ، شیر است. این ماده غذایی مفید ، نه تنها کلسیم بدن را که باعث استخوان سازی است ، تامین می کند ، بلکه پروتئین خاصی که در آن وجود دارد باعث استحکام و رشد مفید استخوان ها می شود.

مصرف موز : از میان میوه های خوشمزه و مفید ، موز محصولی است که به دلیل داشتن پتاسیم فراوان باعث قوی تر شدن و استحکام استخوان ها می شود .

فواید موز

به عبارتی خوردن روزانه موز ، می تواند تاثیر مستقیمی بر روی رشد قدی استخوان ها داشته باشد.

موارد زیر برای افزایش قد و یا متوقف نشدن آن ضروری است :

جذب میزان کافی ویتامین و مواد معدنی به شما از اینکه قدتان به اندازه کافی و لازم رشد می‌کند، کمک می‌کند.

صبح ها هنگام صرف صبحانه، از مکمل استفاده کنید و غذاهای مفقد از جمله مواردیکه در زیر بیان می‌کنیم را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این خوراکیها شامل:

 • کربوهیدرات و کالری کافی دریافت نمایید.
 • میزان کافی کلسیم دریافت نمایید. کلسیم رشد قد را افزایش می‌دهد و از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می‌نماید.
 • دریافت ۵۰۰ میلی گرم نیاسین در روز می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود. فقط نیاسین مصرفی را بایستی با معده خالی دریافت نمود.
 • میزان کافی ویتامین D دریافت نمایید. ویتامین D رشد استخوان و ماهیچه در کودکان را افزایش می‌دهد.
 • مصرف پروتئین را افزایش دهید. خوراکیهایی همچون گوشت، تخم مرغ و حبوبات منبعی غنی از پروتئین هستند. پروتئین نقش اساسی در رشد بدن ایفا می‌کند.
 • مصرف روی را افزایش دهید. شکلات، بادام زمینی، تخم مرغ، نخود فرنگی و مارچوبه از منابع غنی روی می‌باشند. کمبود رشد می‌تواند رشد بدن را متوقف نماید.
 • برنامه غذایی منظم داشته باشید. شما باید روزانه ۳ وعده غذایی بهمراه دو میان وعده میل نمایید.

فواید هر روز موز خوردن


قسمت سوم : شیوه زندگی را تغییر دهید

اولین نکته ای که بایستی مد نظر داشته باشید این است که بیاموزید استرس و نگرانی را از وجود خود خارج کنید. امروزه علت و ریشه بسیاری از بیماری ها را در استرس و اضطراب دیده اند. استرس باعث می شود که تاثیرات منفی بر روی غدد درون ریز رشد داشته و مانع رشد طبیعی استخوان ها می شود.

نکته بعدی که مطرح است حفظ ایمنی بدن می باشد. با تامین سلامتی بدن و ایجاد امنیت ، می توانید فرصت مناسبی را برای رشد طبیعی استخوان ها ایجاد کنید.

اگر دوست دارید قدی بلند تر داشته باشید باید بدانید که خواب کامل و در زمان مناسب ، یکی از گزینه های بسیار موثر در آن است.

شاید بدانید که زمان مفید برای رشد ماهیچه ، خوابیدن هشت ساعت در روز می باشد که این زمان برای کودکان بیشتر است.

بهتر است که زمان خواب ، کمی از وقت خود را در حالت پشت خوابیده و بدون آن که زیر سر خود بالشتی بگذارید به حالت کاملا راست و صحیح دراز بکشید. همچنین می توانید یک بالشت زیر زانوها قرار دهید. این یکی از بهترین حالات خواب است که باعث می شود ستون فقرات در صاف ترین حالت ممکن قرار گیرد.

توجه داشته باشید نور خورشید نیز در افزایش قد موثر است. به دلیل آن که دارای ویتامین D می باشد.

این ویتامین می تواند باعث جذب بیشتر کلسیم در بدن باشد. بنابر این سعی کنید در هوای آفتابی قدم بزنید و از تاثیرات مفید نور خورشید غافل نشوید.

از دیگر عوامل موثر سیگار کشیدن می باشد که بسیار برای سلامتی مضر است. استفاده از سیگار باعث می شود که رشد هورمون های رشد در حالت طبیعی در بدن ایجاد نشده و رشد کلی بدن را دچار آسیب کند. ضمن اینکه بسیاری بر حسب یک عادت از آن استفاده می کنند بدون آن که بدانند مضرات فراوان آن چه می تواند باشد.

به خاطر داشته باشید با داشتن یک وضعیت بدنی خوب می توانید قد مناسبی را نیز تجربه نمایید.

شما می توانید هنگام راه رفتن توجه خود را به شانه هایتان معطوف کنید که صاف باشند ، یا هنگام نشستن کاملا کمرتان را صاف نگاه دارید.

چانه شما بایستی موازی با زمین باشد. هنگام خوابیدن زیر زانو بالشت قرار دهید.

تمامی این عوامل در کنار این که به رشد قدی شما کمک می کند ، می تواند در اعتماد به نفس شما نیز موثر بوده و ظاهری زیبا را برای شما رقم بزند.

شما می توانید هر نوع ورزشی را انجام دهید. سعی کنید خیلی در خانه نمانید. برای پیاده روی و یا بازی های ساده اقدام کنید و یا از ورزش های گروهی مانند بسکتبال ، تنیس و … در فضاهای باز استفاده نمایید. تحرک بدنی بیشتر ، باعث تحریک هورمون رشد در بدن خواهد بود.

اگر می خواهید اندامی متناسب و قدی بلند داشته باشید ، لازم است که تمامی عوامل موثر بر آن را دانسته و شیوه ی زندگی خود را تغییر دهید.

 

سوالات رایج در خصوص افزایش قد بعد از بلوغ

 • چه‌ زمانی رشد مردان متوقف می‌گردد؟

بیشترین میزان رشد در پسران در سن دوازده تا شانزده سالگی است. در طول این دوره وزن زیادی اضافه می کنند. پاها، دست ها و بازوهای آن ها در این دوره شروع به رشد می کند.

بیشترین میزان رشد قبل از سن هجده سالگی است و در برخی افراد تا بیست و یک سالگی روند رشد ادامه دارد. در موارد خاص و استثنایی روند رشد تا بیست و پنج سالگی ادامه می یابد. بعد از این پسران به بالاترین رشد قدی خود می رسند.

 • رشد دختران در چه زمانی متوقف می‌شود؟

بیشترین رشد دختران قبل از شروع قاعدگی است. به هر حال، دختران بعد از شروع قاعدگی بین دو و نیم تا پنج سانتی متر رشد قدی خواهند داشت. دختران حداکثر تا سن چهارده یا پانزده سالگی افزایش قد خواهند داشت. شروع بلوغ در بیشتر دختران در سن هشت تا سیزده سالگی می باشد و حداکثر رشد بین ده تا چهارده سالگی است.

 • چه عواملی باعث افزایش رشد قد می‌شود؟‌

یکی از علل تاثیر گذار بر روی افزایش قد ژنتیک است . یک شاخص برای ارزیابی قد فرد میزان قد اعضای خانواده است. علاوه بر این استرس، رژیم غذایی سالم و هورمون ها از عوامل تاثیرگذار بر روی قد می باشد.

 • ‌آیا تزریق هورمون رشد، تاثیری دارد؟

بعد از دوران بلوغ تزریق هورمون رشد تاثیری ندارد و هورمون رشد قبل از دوران بلوغ تحت نظر پزشک متخصص و بررسی های انجام شده صورت می گیرد.

سوماتروپین
سوماتروپین

 


بیشتر بخوانید:

چربی سوزی با چاشنی عضله سازی

با هورمون رشد بیشتر آشنا شوید


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید