تریبولوس یک داروی گیاهی به حساب می‌آید که در آب‌وهوای گرم و معتدل می‌روید و در کشورهای مختلفی از جمله آمریکا، مکزیک، اروپای‌شرقی، هند و چین یافت می‌شود.

از قدیم در برخی کشورها برای کمک به درمان ضعف جنسی و ناباروری در مردان مورد استفاده قرار می‌گرفته. مصرف این گیاه به شکل داروئی در اواخر دهه ۷۰ در اروپای‌شرقی رواج یافت و چند سالی است که عصاره آن به‌عنوان مکمل غذائی به خاطر قابلیت‌های احتمالی در افزایش ترشح تستسترون و در نتیجه افزایش قدرت عضلانی در میان ورزشکاران رواج یافته است.

tribulus terrestris

تریبولوس تقریبا دیراثرات خودش را نشان خواهد داد و معمولا بین ۶ تا ۸ هفته بعد ازقطع تریبولوس همچنان دربدن فعال می باشد. این مکمل می تواند در ورزش بدنسازی بسیار پرکاربرد باشد. اما این پروهورمون با همه داروهای بدنسازی تداخل دارد ،و استفاده از هر داروی بدنسازی می تواند اثرات تریبولوس را کاهش بدهد.

به همین دلیل است که ورزشکارانی که از داروهای بدنسازی استفاده می کنند گزارش کرده اند که تریبولوس تاثیرآنچنانی درافزایش قدرت ندارد.حتی این را باید بدانید تریبولوس در مواقع خاصی از روز باید استفاده شود تا تاثیرخوبی درافزایش قدرت داشته باشد.

 

مواد گیاه فوق چیست؟

این گیاه تشکیل شده از سابین های وابسته به ترکیبات چربی های حل شدنی اشباع نشده در واقع نوعی گلایکوزید (وقتی با آب حل شود کف می کند)گیاهی می باشد.

تریبولوس به عنوان درخت موی سوراخ شده شناخته شده است که شامل موادی مرکب از شکر و اگلی کم هیدرولیز می باشد دارای ۴۵درصد سابین که شامل گروه چربی های حل شدنی مرکب و آشواگاها وسنسوریل و عصاره رودیولا محافظ آن می باشد.

اندروگرافی که از این گیاه استخراج می شود شامل ۱۰% اندروگرافولایدز بعنی ماده اصلی این محصول می باشد وظیفه این محصول پیشگیری و مصون ماندن از استرس هاست.

بر اساس مطالعات انجام شده در اروپا کشف شده که تری بولوس برای افزایش تولید تستسرون از ۳۰% یا بیشتر طی ۵روز اتفاق می افتد.محققان اعتقاد دارند که هورمون LH نوعی محرک هورمون های جنسی و هورمون رشد می تواند اثر مثبت در تولید تستسترون داشته باشد.تریبولوس را می توان برای افزایش میل جنسی نیز مصرف کرد این محصول را برای گیاهخواران نیز توصیه میکنند.

کارایی تریبولوس

  1. افزایش تستسترون
  2. افزایش حجم عضله
  3. افزایش میل جنسی
  4. درمان اختلالات جنسی
  5. محرک کاهش وزن
  6. شما را جوان نگه می دارد.
  7. قدرت و توان شما را افزایش می دهد.
  8. رکورد وزنه های انتخابی را تغییر می دهید. (افزایش می دهد)

 

 

❇️ آیا تریبولوس باعث افزایش سطح تستسترون میشود؟

تریبولوس ترستریس گیاهی برگ دار و کوچک که برای سالیان از آن در طب سنتی چینی‌ و هندی استفاده میشده است.اگرچه این مکمل دارای یک لیست طویل از مزیت‌های احتمالی‌ و بالقوه می‌باشد، اما بسیاری از این مزیت‌ها تنها در تحقیقات حیوانی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

در انسان ها، برخی‌ شواهد وجود دارد که نشان میدهد این مکمل ممکن است باعث بهبود کنترل سطح قند خون و کلسترول در افراد دارای دیابت نوع ۲ شود و اگرچه این مکمل نمی‌تواند باعث افزایش سطح تستوسترون شود، اما ممکن است بتواند باعث بهبود میل جنسی‌ هم در مردان و هم در زنان شود.

اگرچه اکثر تحقیقات نشان میدهند که این مکمل ایمن بوده و تنها دارای عوارض جانبی خفیفی می‌باشد، اما گزارش‌های جداگانه ای نیز مبنی بر ایجاد سمیت وجود داشته است.همانند هر مکمل دیگری، شما میبایست مزیت‌ها و ریسک‌های احتمالی‌ مصرف تریبولوس ترستریس را مد نظر قرار دهید.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

درنتیجه

این مکمل قبل از تمرینات بدنسازی و قبل از خواب اگراستفاده شود دارای بالاترین اثرمی باشد. در بدنسازانی که دررژیم غذایی از کربوهیدرات خیلی کم و چربی پایین و پروتئین بالا استفاده می کنند کمترین کارایی را دارد.تریبولوس نمی‌تواند باعث بهبود ترکیب بدنی یا بهبود عملکرد ورزشی شود.

مصرف تریبولوس به همراه شیر و یا مکمل های پروتئینی اصلا توصیه نمی شود. مصرف تریبولوس به همراه قهوه و چای باعث کم شدن اثرات تریبولوس خواهد شد. با رعایت به قوانین خاص مصرف تریبولوس می توانید از اثرات ارزشمند این مکمل جهت افزایش قدرت در بدنسازی استفاده کنید.

به عنوان مکمل غذایی محصول تریبولوس را روزانه ۱یا۲عدد با غذا میل کنید.توصیه می شود این مکمل را با معده خالی صبح ها و حدود یک ساعت قبل از تمرین مصرف نمایید.در روزهای غیرتمرین (ریکاوری) مصرف این مکمل صبح زمانی که میزان قند خون شما پایین تراز حد معمول  است مصرف شود.


بیشتربخوانید:

مکمل سی ال ای ‌(CLA) چیست؟و چه مزایا و معایبی دارد؟

گابا چیست؟(و نقش آن در کاهش استرس)

همه چیز درباره مکمل ZMA


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید