حرکت چند مفصلی 

یک حرکت چند مفصلی حرکتی‌ است که چندین مفصل و گروه ماهیچه ای را درگیر می‌کند.برای مثال در حرکت اسکات شما از مفاصل زانو، قوزک و لگن استفاده می‌کنید و همچنین برای انجام این حرکت شما نیازمند تلاش هماهنگ اکثر عضلات بدن هستید که بیشترین فشار را عضلات چهار سر، همسترینگ و باسن به دوش میکشند.

از طرف دیگر در حرکتی‌ نظیر پشت پا تنها مفصل زانو درگیر می‌باشد و تمرکز تنها روی تقویت عضلات همسترینگ و باسن می‌باشد.

البته در این حرکت ماهیچه‌های دیگری نیز درگیر هستند اما فشار قرار گرفته روی آنها به قدری نیست که بتواند باعث تحریک عضلات به رشد شود.

به همین دلیل است که حرکتی‌ نظیر پشت پا یک حرکت چند مفصلی در نظر گرفته نمی‌شود بلکه یک حرکت تک مفصلی می‌باشد که در بخش بعدی مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

حرکت تک مفصلی

یک حرکت تک مفصلی حرکتی‌ می‌باشد که در آن تنها از یک مفصلی و گروه عضلانی استفاده میشود (دخالت دیگر گروه‌های عضلانی بسیار محدود می‌باشد).

حرکت جلو بازو هالتر یک نمونه از حرکات تک مفصلی می‌باشد زیرا در این حرکت تنها یک مفصل مورد استفاده قرار می‌گیرد که مفصل آرنج می‌باشد و فشار حرکت نیز روی عضلات جلو بازو خواهد بود.تمرینات چند مفصلی

!

توضیح این موضوع ساده می‌باشد اگر شما می‌خواهید که به عنوان یک مبتدی به بیشترین درجه رشد عضلات و قدرت برسید باید در هر جلسه تمرینی بیشترین بخش از عضلات بدن خود را تمرین دهید. این همان کاری است که حرکات چند مفصلی برای شما انجام میدهند.

با اجتناب از انجام حرکات تک مفصلی در واقع شما وقت بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا بتوانید با انجام حرکات چند مفصلی مرغوب بیشترین حجم و قدرت را در کمترین زمان به دست آورید.

البته منظور ما این نیست که شما باید برای همیشه حرکات تک مفصلی را کنار بگذارید. مجله علم ورزش، این حرکات نیز برای ساختن یک بدن فوق‌العاده و کامل کردن نواقص بدن بسیار کارامد خواهند بود.

اما شما اکنون نیازمند یک پیشرفت سریع در بدن خود هستید که به شما این انگیزه را بدهد که در آینده نیز تمرینات خود را با انگیزه ادامه دهید.

حرکات چند مفصلی نه تنها در آن واحد بیشترین حجم از عضلات شما را تمرین می دهند بلکه باعث بهبودی ثبات قدرت عضلات شما نیز می شوند. پس اگر می‌بینید که در هنگام حرکات بدن سازی بدن شما دائم در حال لرزش می‌باشد با انجام حرکات چند مفصلی به تدریج این مشکل حل خواهد شد.

یکی‌ دیگر از مزایای تمرین کردن با حرکات چند مفصلی این است که بدن شما مقدار بیشتری هورمون تستوسترون را آزاد می‌کند.این امر به این معنی‌ است که عضلات شما می تواند سریع تر رشد کرده و میزان وزنه‌های تمرینی شما نیز افزایش خواهد یافت.

🛑بهترین حرکات چند مفصلی

✅پرس سینه
ددلیفت
اسکوات
✅بارفیکس
✅پارالل یا دیپ


مطالب مفید برای شما:

باور های غلط در بدنسازی

سه بخش عمده در بدنسازی

آیا بدنسازی قد را کوتاه می کند؟

تفاوت بدنسازی و فیتنس


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید