علت درد های عضلانی

 

درد های عضلانی

سلولهای عضلانی پس از انجام فعالیتهای ورزشی شدید، به علت عدم فرصت کافی برای استفاده از اکسیژن ، در نتیجه مصرف انرژی و سوخت و ساز باعث تولید،” اسید لاکتیک” می شوند.

تجمع این ماده در عضلات باعث ایجاد ۴۸ ساعت درد می شود، که ممکن است تا ادامه یابد و به تدریج با جذب “اسید لاکتیک”، درد عضلات نیز کاهش یابد.

حال در پاسخ به این سوال که چگونه می توان تولید این ماده را کاهش داد، باید گفت که با تمرینات خاص وعادات غذایی مناسب و روشهای خاص ورزشی می توان از تولید این ماده تا حدی جلوگیری نمود.

درد های عضلانی

 

قبل از پرداختن به روش های کاهش اسید لاکتیک باید بدانیم که این ماده چرا و چگونه درعضلات وماهیچه ها تجمع می یابد؟

 

به هنگام انجام تمرینات ورزشی، گلوکز یا قند خون مورد استفاده (سوخت و ساز) سلول های عضلانی قرار می گیرد و به یک ماده شیمیایی به نام ” پیرووات” تبدیل می شود .

زمانی که ورزش به آرامی انجام گیرد، اکسیژن کافی در دسترس سلول قرار گرفته و ” پیرووات ” حاصل از سوخت و ساز گلوکز به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شود، دی اکسید کربن نیز از طریق شش ها از بدن خارج می شود.

 

اما در صورتی که ورزش با شدت و سرعت بیشتری انجام گیرد، برای تبدیل تمام” پیرووات” به دی اکسید کربن و آب، اکسیژن کافی در دسترس وجود ندارد و در نتیجه بخشی از پیرووات ها به اسید لاکتیک تبدیل شده، و سبب احساس درد های عضلانی می شود که خود این امر در نهایت مانع از انجام فعالیتهای عادی عضلات می شود.

درد های عضلانی

نقش تغذیه و مایعات

توجه داشته باشید باید به هنگام فعالیتهای ورزشی، از قبل آب کافی مصرف کرده باشید.

همچنین به هنگام ورزش و پس از آن از مواد غذایی استفاده کنید که به راحتی قابل هضم و جذب باشند. علاوه بر این ، تغذیه پس از ورزش باید شامل ترکیباتی از “کربوهیدرات” و “پروتئین” باشد.


بهترین زمان مصرف پروتئین وی


نحوه ورزش کردن

انجام تمرینات ورزشی با فاصله های کم، سبب کاهش تولید” اسید لاکتیک ” خواهد شد. باید برنامه زمانی ورزش را، به دو یا سه روز درهفته برسانید.

ورزش های که با یک سیکل چرخشی، شامل ورزشهای سخت، توام با ورزشهای ملایم و متوسط باشد بهترین شیوه است.

بدین ترتیب بدن شما خواهد آموخت که چگونه” اسید لاکتیک” ایجاد شده از ورزش های شدید را خنثی کند.

در نتیجه به هنگام مسابقه، می توانید بدون احساس اثرات منفی” اسیدلاکتیک” در ماهیچه های خود، به مدت طولانی تر ورزشهای سخت تری انجام دهید.

به طور کلی تغذیه خوب، استفاده از مایعات به مقدار کافی و انجام ورزش های مناسب به شما این امکان را خواهد داد، تا بتوانید بدون اثرات منفی” اسید لاکتیک ” بر ماهیچه ها و محدود شدن غلبه کنید و فعالیت سخت و شدید را انجام دهید

برای غلبه بر درد های عضلانی و شناخت بیشتر کلیک کنید.


بیشتر بخوانید:

سیب زمینی بمب خواص

مکمل کربوپروتئین را بشناسید

کابوسی به نام اسید لاکتیک


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید