مکمل CLA یکی از اسیدهای چربی آزاد می‌باشد که به طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌گردد، بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تامین شود.روزانه میتوانید یک تا ۳ قرص این مکمل را همراه با وعده های غذایی مصرف کنید.

 

سی ال ای (‌CLA) چیست؟

سی ال ای یا لینولئیک اسید کونژوگه یکی از ایزومرهای لینولئیک اسید است و این بدین معناست که دارای تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر در وظایف مواد غذایی می‌باشد. این یکی از اسیدهای چربی آزاد می‌باشد که به طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌گردد بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تامین شود.

CLA برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. تونالین CLA (نسخه صنعتی) یکی از برترین مکمل های CLA می‌باشد و از روغن کافشه تهیه می‌شود که منبع مناسبی از لینولئیک اسید می‌باشد. این محصول اولین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام گرفته شده است.

 

مزایای این مکمل

✅ترکیب بندی بدن را با کاهش چربی بدن و نگهداری حجم عضلانی تغییر می‌دهد
✅کاهش میزان چربی ذخیره شده بعد از غذا خوردن
✅افزایش تجزیه چربی در سلول های چربی و همچنین چربی موجود در بین بافتهای عضلانی
✅افزایش میزان متابولیسم چربی
✅کاهش تعداد سلول های چربی در بدن

 

این یکی از دلایل اصلی برای خرید CLA توسط افراد می‌باشد زیرا یکی از محصولات چربی سوز بدون کافئین می‌باشد. این محصول همانند محصولات دارای کافئین عمل نمی‌کند و بنابراین بسیاری از افراد از این محصول برای سوزاندن چربی‌ها و رسیدن سریع به نتایج استفاده می‌کنند.

 

معایب قرص سی ال ای چیست؟

در صورت مصرف این مکمل به مقدار بیش از اندازه، احتمالاً باید انتظار بروز عوارض جانبی سی ال ای (مشابه با تمام مکمل‌های غذایی دیگر) را داشته باشید. این عوارض شامل درد شکمی، اسهال، تهوع و نفخ و همچنین افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت در افراد چاق می‌شود. این مکمل می‌تواند برای جنین و نوزادان خطرناک باشد، بنابراین مادران باردار باید از مصرف این مکمل خودداری کنند.

🍂تاثیر CLA بر لاغری🍂

مخفف اسید لینولیک است. این اسید در فرآورده های لبنی، گوشت بوقلمون و گوشت گاو موجود است و مصرف مکمل های آن باعث افزایش توده عضلانی می شود.از آن جا که عضله بیشتر از چربی کالری می سوزاند، بدن به طور روزانه چربی ذخیره شده را دفع می کند. علاوه بر آن روی قند خون نیز تأثیر می گذارد و در نتیجه میزان چربی ذخیره شده کاهش پیدا می کند. از طرفی «CLA» در کاهش میزان کلسترول و مقاومت انسولین و تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با بیماری ها نقش دارد.

 

محصولات این مکمل و میزان مصرف

این مکمل در دو حالت مستقل و محصولات فرمولی ارائه می‌شود. اگرچه برند تونالین مشهور می‌باشد اما تمام محصولات سی ال ای را این تولید کننده تامین نمی‌کند. کلارینول نیز یکی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده می‌باشد ولی این محصول منبع طبیعی محصول را ذکر نکرده است. محصولات دیگر سی ال ای حاصل از روغن کافشه می‌باشند. در برخی از موارد، منبع بر روی برچسب نیز ذکر نشده است.

بنابراین زمانی که تصمیم به خریداری گرفتید، مطالعه برچسب ضروری می‌باشد و سعی کنید از نمونه‌های مشهور آن خریداری نمایید. من به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از خرید تحقیقاتی را بر روی دو برند مشهور انجام دهید تا انتخاب درستی داشته باشید. در میان محصولات این مکمل معمولا بخشی از ترکیبات چربی های سالم می‌باشد که برای چربی سوزی به کار برده می‌شوند.

مجموعه از محصولات وجود دارند که بر این اساس ساخته شده‌اند اما در مورد عملکرد آنها اطلاعاتی موجود نمی‌باشد. بسیاری از افراد نیز از سی ال ایبه منظور خودداری از کافئین استفاده می‌کنند.

درپایان

CLA معمولا به صورت کپسول های ژله‌ای عرضه می‌شود و در محصولات فرمولی به صورت پودر به‌کار رفته است. میزان مصرف آن ۱-۲ تا سه بار در روز می‌باشد و قدرت آن از ۱۰۰۰ میلی‌گرم تا ۱۳۰۰ میلی‌گرم در هر کپسول ژله‌ای متغیر می‌باشد. طبق معمول، مطالعه بر چسب ضروری بوده و پیروی از دستورالعمل موجود توصیه می‌شود.

اگر سی ال ای را با چندین منابع غذایی مصرف کردید و هنوز مطمئن نیستید که چطور و یا چه مقدار به تناسب بدن‌تان باید از این مکمل مصرف کنید با مربی یا کارشناس تغذیه مشورت کنید. یا اگر تمرینات ورزشی بسیار شدید مقاومتی انجام می‌دهید، مکمل سی ال ای می‌تواند شما را برای رسیدن به هدف تناسب اندام و کسب وزن دلخواه‌تان یاری دهد.


بیشتر بخوانید:

حقایقی درباره قرص‌های لاغری

پیشنهادی کم حجم و پرکالری برای لاغرها

ال کارنیتین

کافئین


 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید