Finastreide

فیناستراید

فیناستراید ۱میل به چه منظور مصرف میشود؟

از این دارو جهت درمان ریزش موی مردانه در مرکز سر (ورتکس) و قدام سر استفاده می شود .

ریزش موی مردانه چیست؟

ریزش موی مردانه حالت شایعی است که در آقایان با نازک شدن موی سر آغاز می گردد. غالباٌ این شرایط منجر به عقب رفتن خط رویش مو در پیشانی و گاهی منجر به طاسی سر می شود . این تغیرات به صورت تدریجی از دهه دوم زندگی آغاز می شود .

پزشکان علت این نوع ریزش مو را ژنتیکی و تحت اثر هورمون ها می دانند .در پزشکی این نوع ریزش مو تحت عنوان آلوپسی آندروژنتیک شناخته می شود .

تحقیقات درمورد اثر بخشی دارو

در یک مطالعه ۱۲ ماهه برروی ۱۸۰۰ مرد ۱۸ تا ۴۱ ساله مبتلا به مقادیر کم تا متوسط ریزش موی فعال نیمی از افراد روزانه ۱ میلی گرم فیناستراید و نیمی دیگر پلاسبو (قرص فاقد دارو ) دریافت نمودند . دراکثر دریافت کنندگان فیناستراید ریزش مو متوقف شد یا تعداد موهای قابل رویت افزایش یافت و اثرات دارو در سال دوم نیز باقی مانده بود ، اما در گروهی که قرص فاقد دارو دریافت کرده بودند کاهش مو ادامه یافت .finasteride

در مطالعه دیگری بعد از ۵ سال مصرف کنندگان دارو به طور متوسط در هر اینچ مربع ۲۷۷ تار مو بیشتر از دریافت کنندگان پلاسبو داشتند . در آخرین چاپ کتاب Bolognia در سال ۲۰۱۲ ذکر شده است که : ” فیناستراید باعث توقف ریزش مو در ۹۰% مردان برای حداقل ۵ سال می شود و در ۶۵% از مصرف کنندگان باعث رویش مجدد مو خواهد شد ؛ مصرف مداوم این دارو برای ادامه رشد مو ضروری است ” .

فیناستراید با مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز تیپ ۲ از تبدیل تستسترون به دهیدروتستسترون DHT در ریشه مو جلوگیری می کند . تحقیقات جدید نشان داده است که فیناستراید در افرادی که دارای سطوح بالاتر DHT هستند ( مثلاً مردان در دهه سوم زندگی ) موثرتر است .

در مطالعه دیگری عدم افزایش مو در سایر نقاط بدن به جز سر در مصرف کنندگان فیناستراید ثابت شده است .

ایا فیناستراید به شما کمک خواهد کرد؟

در اکثر آقایان فیناستراید باعث افزایش موی سر شده و به پرتر به نظر رسیدن مو در نواحی کم پشت منجر می شود .مردان تحت درمان شاهد کاهش میزان ریزش مو در حین مصرف داروهستند .گرچه نتیجه در افراد مختلف متفاوت است اما انتظار بازگشت تمامی موهای ریخته شده را نداشته باشید .

سرعت متوسط رشد موهای سالم حدود ۱ تا ۱٫۵ سانتیمتر درماه است . برای مشاهده اثرات مصرف روزانه ۱ میلی گرم دارو به حدود ۹ ماه زمان نیاز است .اگر بعد از بیش از ۱۲ ماه مصرف دارو هیچگونه تغییری در کاهش ریزش و افزایش رویش مشاهده نکردید احتمالاٌ ادامه درمان مفید نخواهد بود .

در افرادی که تمایل به کاشت مو دارند توصیه شده که از ۶ تا ۱۲ ماه قبل از پیوند مصرف فیناستراید را آغاز نمایند ؛ تحقیقات نشان داده در این افراد تعداد موها بعد از ۴۸ هفته از کاشت مو بیشتر از افرادی است که از دارو استفاده ننموده اند .

طرز مصرف قرص

یک قرص ۱ میلی گرمی در هر روز کافی است . قرص را می توان همراه با غذا یا بدون غذا مصرف نمود . اگر فراموش کردید در یک روز قرص خود را مصرف نمائید روز بعدی نباید بیش از یک قرص مصرف نمائید .

ممنوعیت دارو برای چه افرادی است؟

مصرف این دارو در” کودکان “و” بانوان متاهل که احتمال دارد باردار شوند” ممنوع است. مصرف دارو در افراد آلرژیک به ترکیبات دارو ممنوع است .

آیا مصرف قرص های ۵ میلی گرمی اثر دارو در آقایان را افزایش خواهد داد ؟

 

خیر . توجه به این نکته ضروری است که مصرف قرص ۵ میلی گرم گرچه احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد ولی در صورت ابتلا به آن با نوع تهاجمی تر و بدخیم تری مواجه خواهید شد . توصیه اکید عدم مصرف قرص های ۵ میلی گرمی در درمان ریزش مو در آقایان میباشد .

ایا دارو در دوران بارداری به ریزش موی اندروژنیک موثر است؟

گرچه مصرف دارو در بانوانی که تمایل به بارداری دارند ویا از روش جلوگیری از بارداری مطمئنی استفاده نمی کنند ممنوع است اما اثر بخشی آن در زنان یائسه و یا بانوانی که از روش جلوگیری مطمئنی استفاده می نمایند با دوز ۵/۲ یا ۵ میلی گرم روزانه گزارش شده است .

به یاد داشته باشید که این دارو تنها دربانوان مبتلا به ریزش موی آندروژنتیک موثر است و در این موارد مصرف همزمان با قرص های جلوگیری علاوه بر افزایش اثرات دارو باعث جلوگیری از بارداری ناخواسته در زمان مصرف این دارو می شود . مصرف قرص های ۱ میلی گرمی در بانوان تاثیری در درمان ریزش موی آندروژنتیک ندارد .

عوارض احتمالی قرص

همانند تمام انواع دارو مصرف قرص فیناستراید ۱ میلی گرم ممکن است با عوارضی همراه باشد .در مطالعات انجام شده عوارض ناشی از قرص فیناستراید ۱ میلی گرم ناشایع ( کمتر از ۲ درصد مصرف کنندگان ) است . تعداد کمی از مردان تحت درمان از عوارضی همچون کاهش میل جنسی و اشکال در عملکرد جنسی شکایت دارند و ندرتاً عوارضی چون بزرگ شدن سینه ها ، درد پستان و افسردگی دیده می شود .

این عوارض با ادامه مصرف دارو در ۵۸ درصد مردان رفع می شود ودرصورت قطع دارو در تمامی آنها بر طرف می شود . گرچه نتیجه اکثر مطالعات در مراکز متعدد نشان داده که این دارو باعث نازائی و عقیمی نمی شود اما دو مورد گزارش از کاهش شدید حجم و تعداد اسپرم در دو بیمار وجود دارد .

توصیه شده است که در صورت ایجاد اختلال در عملکرد جنسی دارو برای ۱ تا ۲ هفته قطع شده و سپس به صورت یک یا دو روز در میان مصرف شود .

مصرف دارو در زنان باردار با عوارض شدید در جنین همراه است .حتی تماس دارو با پوست در زنان باردار ممنوع است .

ایا اهدای خون در حین مصرف مجاز است؟

خیر : اهداء خون در حین مصرف این دارو و تا ۶ ماه بعد از قطع فیناستراید ممنوع است .


بیشتر بدانیم:

مفید ترین روغن های گیاهی برای انواع مو

علت خارش سر و راه درمان

بهداشت و مراقبت از مو

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید