دگزامتازون در اشکال مختلفی وجود دارد (قرص ، شربت ، آمپول ، پماد ) که یکی از پرکاربرد ترین داروها می باشد که از آن به عنوان چاق کننده و اشتها آور یاد می شود.این دارو که مدتهاست به عنوان یک داروی عادی در جامعه ما رواج پیدا کرده ست.

تزریق آمپول دگزا برای درمان بیماری با تجویز پزشک ممکن است دارای عوارضی باشد که شاید با دانستن آن ها شما درمان دیگری را ترجیح دهید و اما این داروهای محبوب میتوانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند.

 

⁉️چرا دگزامتازون خوب نیست؟

متأسفانه پزشکان و بیماران علاقه‌ی خاصی به این دارو دارند، چون به سرعت التهاب، تب و عوارض کوفتگی عضلانی را از بین می‌برد، داروی بتامتازون، دگزامتازون، تریامسینولون، داروهای تزریقی کورتون‌دار هستند. این دارو مانند شمشیر دو لبه عمل کرده و عوارض خطرناکی برای سیستم ایمنی بدن دارد.

کورتون هرچند علائم بیماری را کاهش می‌دهد اما بیماری را از میان نمی‌برد. فشار خون، چاقی، مشکلات بینایی از قبیل کاهش بینایی، آب مروارید، آب سیاه، خونریزی گوارشی، اختلالات بسیار شدید هورمونی از دیگر عوارض دگزامتازون است

 

کورتون چیست و عوارض آن کدام است؟

کورتون ها داروهای بسیار محبوبی بین پزشکان و بیماران است . چراکه علائم را بخوبی کاهش میدهد و بسیار نیز پر استفاده است . اما متاسفانه گاهی بدون توجه بعوارض آن بصورت بی رویه استفاده میشود . این مسئله تا جایی پیش رفته که دگزامتازون (نوعی کورتون) تزریقی شایعترین داروی تجویزی در کل کشور شده است .

عوارض داروهای کورتونی بمیزان و مدت مصرف آنها بستگی دارد.هرچه مقدار و مدت درمان بیشتر باشد عوارض آن بیشتر خواهد بود. در زیر برخی از عوارض این داروها آورده شده است.

 

۶ عارضه کورتون

۱- پوکی استخوان

کورتون مانع فعالیت سلولهایی میشود که در استخوان سازی و رسوب کلسیم در استخوانها نقش دارند.از سوی دیگر از جذب کلسیم در روده جلوگیری میکند.در نتیجه کلسیم از استخوانها برداشته میشود و به درون خون راه مییابد.این دو فرآیند موجب پوکی استخوان میشود.در افرادی که از این داروها استفاده میکنند لازم است برای پیشگیری از بروز عوارض ، مصرف لبنیات در رژیم غذایی وجود داشته باشد و در صورت نیاز از مکمل های کلسیم هم استفاده شود.

۲- چاقی

افزایش بی رویه اشتها از دیگر عارضه های جانبی کورتون است و بهمین دلیل به کسانیکه تحت درمان با کورتون قرار دارند توصیه میشود که غذاهای کم کالری مصرف کنند .

۳- تورم

کورتونها اغلب موجب دفع پتاسیم و جذب سدیم میشود . مصرف نمک سدیم در این بیماران میتواند موجب تورم شدید شود . رژیم غذایی چنین فردی باید در حدامکان بدون نمک باشد .

۴- مشکلات چشمی

مصرف طولانی کورتون شانس ابتلا به آب مروارید و گلوکوم (آب سیاه) را نیز زیاد میکند .

۵- اختلال حافظه

با مصرف کورتون فعالیتهای مربوط به حافظه دراز مدت مانند استعداد یادگیری ، یادآوری سریع و یادآوری با تاخیر کاهش مییابد.بیشتر این فعالیتها در طول ده روز بعد از قطع دارو به حالت اول برمیگردد.

۶- قرمزی پوست

استفاده از پمادهای حاوی کورتون شاید به سرعت التهابات پوستی را درمان کند.اما استفاده طولانی از آن موجب قرمزی پوست میشود.

 

از دیگرعوارض نامطلوب ناشي از مصرف نابجا و بي‌رويه آمپول دگزامتازون

🔻 تضعيف سيستم ايمني بدن و كاهش سد دفاعي بدن در مقابل انواع عفونت‌ها

🔻 به تاخيرانداختن ترميم زخم‌ها

🔻اثر بر تعادل مايعات و الكتروليت‌هاي بدن كه منجر به احتباس نمك و آب در بدن و در نهايت ادم (ورم) مي‌شود

🔻تاثير بر توزيع چربي‌ها در بدن و به دنبال آن تجمع چربي‌ها در نواحي خاص بدن مانند پشت بدن و پشت گردن

🔻 افزايش رشد موهاي زائد در نواحي مختلف بدن مانند صورت بويژه در زنان

🔻 افزايش فشارخون، افزايش قندخون (هيپرگليسمي) و ايجاد ديابت و افزايش چربي‌هاي خون كه همگي فاكتورهاي شناخته شده و قوي براي بروز بيماري‌هاي قلبي – عروقي و سكته‌هاي قلبي هستند.

🔻 كاهش و تضعيف لايه‌هاي مخاطي دستگاه گوارش بويژه معده كه باعث بروز و تشديد زخم‌هاي گوارشي دگزامتازون

علاوه بر اینها استفاده از کورتون میتواند موجب سردرد ، سرگیجه ، عصبانیت ، افسردگی ، هیجان پذیری ، اختلال خواب ، جوش غرور ،درد یا ضعف عضلانی ، افزایش تعریق ، تشنگی شدید ، کبودشدگی غیر طبیعی و اختلال در قاعدگی زنان نیز بشود.

 

🔻تزریق کورتون و دگزا خطر مواجهه با کرونا را افزایش می‌دهد

🔹سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز: مردم در زمان ابتلاء به بیماری سرماخوردگی و یا مشاهده علائم آن آمپول دگزامتازون و یا کورتون تزریق نکنند.

🔹تزریق این موارد در چنین شرایطی که ویروس کرونا وارد کشور شده موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن فرد سرماخورده می‌شود.

 

انتظار نمی‌رود مصرف بیش از حد دگزامتازون منجر به ایجاد علائم تهدید کننده زندگی شود. استفاده طولانی مدت از دوزهای زیاد می تواند منجر به نازک شدن پوست، کبودی، تغییر در چربی بدن (به خصوص در صورت، گردن و کمر) ، افزایش آکنه یا موهای صورت، مشکلات قاعدگی، ناتوانی جنسی شود.


بیشتر بخوانید:

اکساندرولون (آناوار)

متاندریول دیپروپیونات

ترامادول

سوماتروپین کاربردها و عوارض آن


 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید