وبا (Cholera)

یک عفونت در روده باریک است که از طریق آب توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می‌شود. این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا خوردن ماهی نپخته یا خوردن صدف‌ها وارد بدن می‌شود.

در ایران بیشترین راه انتقال وبا، سبزی‌های آلوده‌است. سبزی‌هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی تغذیه می‌شوند دارای بیشترین آلودگی هستند.

وبا در صورت درمان نشدن، می تواند منجر به کم آبی بدن و در نهایت مرگ بیمار شود.

علائم بيماری وبا

شخص مبتلا به وبا، اسهال خفيف بدون درد و بدون تب دارد كه كم كم شديد می‌شود، اسهال شخص مبتلا به وبا آبكی و به شكل لعاب برنج است.

بيماری وبا گاهی همراه استفراغ و گاهی بدون استفراغ است كه به سرعت و در ظرف سه الی چهار ساعت موجب كم آبی شديد بدن می‌شود و در صورتی كه سريعا آب و املاح بدن از دست رفته جبران نشود، سبب مرگ فرد مبتلا می شود.

دوره پنهان بيماری وبا از لحظه ورود ميكروب به بدن تا بروز بيماری از چند ساعت تا پنج روز است ولی به طور معمول در طول يک یا دو روز بيماری وبا آشكار می‌شود؛ به محض شروع اسهال شديد می‌بایست مايعات فراوان و ‪ ORSمورد استفاده قرار گيرد و سريعا به نزديكترين مركز بهداشتی درمانی يا خانه بهداشت مراجعه شود.

راه‌های انتقال وبا

راههای انتقال‌ بيماری وبا به دو روش تماس مستقيم و غيرمستقيم است؛ وبا می تواند از طريق تماس با چيزهايی آلوده به ميكروب وبا مانند دست دادن با دست‌های آلوده بيمار، تماس با استفراغ يا مواد دفعی بيمار، ملحفه و لوازم آلوده او مثل ليوان، ظروف و حوله منتقل شود كه همه اين موارد، روش مستقيم انتقال بيماری است.

نشانه های بیماری وبا

_شروع ناگهانی اسهال
_حالت تهوع و استفراغ
_کم آبی شدید بدن

کم آبی ناشی از عفونت وبا معمولا شدید بوده و ممکن است باعث بروز علائم زیر شود:

_خستگی
_دمدمی مزاج شدن
_گودی چشم
_خشکی دهان
_چروکی پوست
_تشنگی شدید
_کاهش ادرار
_ضربان نامنظم قلب
_فشار خون پایین

راههای پیشگیری

  • چون بیماری بیشتر از طریق آب آلوده شیوع می‌یابد، سعی کنیم برای نوشیدن آب ، شستشوی ظروف ، خوردن سبزیجات از آب لوله کشی کلردار استفاده کنیم. در غیر این صورت آب را بجوشانیم و پس از سرد شدن مصرف کنیم.
  • سبزیجات و میوه‌ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنیم.
  • از خوردن ماهی خام یا کم پخته که از آب آلوده گرفته شده، اجتناب کنیم.
  • به دیگران توصیه کنیم از شنا کردن در استخرهای عمومی و از خوردن آبمیوه و ساندویچ یا هر غذایی که احتمال داده می شود آلوده باشد، جدا خودداری کنند.

درمان

نخستین مرحله درمان، نوشاندن آب و الکترولیت‌ها به بیمار است. گام بعدی، دادن آنتی‌بیوتیک است که هم کمک به کاهش حجم مدفوع می‌کند و هم مدت بیماری را کوتاه می‌کند و همچنین سیکل انتقال را کوتاه و قطع می‌کند.

واکسن وبا

واکسن‌های ساخته شده از باکتری کشته شده در زیر پوست مصونیتی کوتاه مدت ایجاد می‌کند. واکسن خوراکی با میکروب کشته شده دارای انواع مختلف است و حدوداً در ۵۰٪ موارد مؤثر است و مدت دوام واکسن حدود ۳ سال است نوع دیگر واکسن با میکروب زنده ضعیف شده‌است که در دست بررسی می‌باشد. به‌طور معمول یا به‌طورکلی واکسن به عنوان پیشگیری وبا توصیه نمی‌شود و رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری وبا کافی است.وبا


تغذیه و سلامت


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید