سوماتروپین

سوماتروپین هورمون رشد انسانی است که کشت مصنوعی آن در ابتدا از طریق مغز اجساد بود که به دلیل ناموفق بودن این روش بعد ها دیگر مورد استفاده قرار نگرفت.

البته بعد ها این هورمون به DNA نو ترکیب به صورت آزمایشگاهی در سال ۱۹۸۵ تولید و عرضه بازار شد.

هورمون رشد بر خلاف هورمون های استروییدی مانند تستوسترون یا آلدوسترون ساختار آمینو اسیدی دارد به همین علت این هورمون را از دسته هورمون های پپتیدی مینامند.

تصور بی عارضه بودن سوماتروپین تا حد زیادی بر می گردد به این واقعیت که عوارض این دارو در اغلب افراد در کوتاه مدت قابل توجه نیست.در حالیکه عوارض بلند مدت آن می تواند غیر قابل جبران شود.

 

سوماتروپین چیست؟

هورمون رشد(GH) به صورت طبیعی از هیپوفیز توسط دو گیرنده GHRH-R و GHS-R که به ترتیب با هورمون های GHRH (از هیپوتالاموس)و GHRELIN (ترشح از سیستم گوارش در هنگام گرسنگی)تحریک میشود ، ترشح میشود.

GHRH

سوماتروپین از آن دسته داروهایی است که ب واسطه کمک به لیپولیز و کاهش سریعتر ذخایر چربی، در سالهای اخیر رواج زیاد پیدا کرده، و بسیاری به اشتباه بیان میکنند که این دارو عوارض قابل توجهی ندارد.

سوماتروپین، یا هورمون رشد انسانی، هورمون پپتیدی است که از هیپوفیز ترشح شده و لازمه تحقق روند رشد طبیعی در سنین کودکی و نوجوانی بشمار می آید. در واقع این هورمون بر رشد، تقسیم و باز تولید اغلب سلولهای بدن اثر گذار است و هر چند بهرمندی از سطح طبیعی این هورمون پس از سنین رشد هم اهمیت زیادی در ریکاوری و بازسازی سلولهای مختلف بدن دارد.

بیشترین سطح ترشح هورمون رشد چه موقع است؟

 

هورمون رشد در هنگام ورزش شدید و خواب در بالاترین حالت ممکن خود قرار میگیرد.

به تغییرات سطح هورمون رشد در ساعات خواب و تمرین توجه کنید:

هورمون رشدهورمون رشد در خواب

 

اما هورمون رشد در مواقع دیگری چون گرسنگی هم ترشح میشود . به همین علت از رژیم های روزه داری استفاده میشود.

که در این حالت پاسخ بدن برای جلوگیری از افت قند خون میباشد. که باعث استفاده از منابع چربی میشود.

البته استفاده از این رژیم ها به ورزشکاران پیشنهاد نمیشود زیرا در حالت گرسنگی بدن به شکستن ساختار ها پروتئینی عضله میپردازد (گلیکوژنز) که این موضوع زیاد جالب به نظر نمیرسد.

سوما در ورزش

هورمون رشد سبب افزایش سنتز پروتئین و هایپرپلازی(تکثیر سلول ها ماهیچه ای) عضلات می شود. میزان لیپولیز (چربی سوزی) را تشدید می کند.
به همین علت اکثر ورزشکاران از هورمون رشد در کنار استرویید ها استفاده میکنند مه باعث میشود هایپرتروفی(حجیم شدن سلول های عضلانی) و هایپر پلازی در کنار هم انجام شود و بهترین نتیجه را بگیرند.
از محبوب ترین داروها در بین اکثر ورزشکاران قدرتی می باشد. در بین بدنسازان نیز از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.
سوماتروپین جزء داروهای گران قیمت محسوب می شود پس ورزشکار باید هزینه زیادی را متحمل شود، به همین دلیل کمتر مورد مصرف قرار می گیرد.
البته مبتدیان نباید هرگز به سمت مصرف این هورمون پپتیدی بروند.(برخلاف ایران که این دارو های پپتیدی به راحتی در اختیار افراد قرار میگیره در کشور های دیگر این موضوع راحت نیست)

تزریق سوماتروپین چگونه است؟

 

این دارو هم به صورت زیر جلدی(زیرپوستی) و هم به صورت عضلانی تزریق میشود.

تزریق عضلانی و زیرپوستی

تزریقات

 

ویدیو آموزش تزریق سوماتروپین

 

کاربردها، عوارض و هشدارها

کاربردها:

سوماتروپین یا هورمون رشد برای درمان بیماریی هایی نظیر :

  • نارسایی رشد
  • کمبود هورمون رشد(GHD که بیشتر در کودکان اتفاق میافتد)
  • اختلال روده(سندرم روده کوتاه)
  • کاهش وزن ناشی از HIV
  • و همچنین برای افزایش قد کودکان مبتلا به اختلالات ژنتیکی بکار می رود.

تصور غلط در ورزش

این دارو در مصرف های پایین دارای نتیجه گیری نمیباشد.

یعنی اگر میخواهید این دارو را مصرف کنید باید به دستورات پزشک متخصص توجه کنید.

نکته قابل توجه در مصرف سوماتروپین این است که به دلیل زمان بردن برای رشد و حجیم شدن سلول های تکثیر شده بهترین نتیجه از این دارو بین ۴۵ تا ۶۰ روز بعد از مصرف آن است.

مصرف روزانه ۲ تا ۵ واحد برای افراد مبتدی پیشنهاد (فقط پیشنهاد !!!)میشود و برای افراد سطح بالاتر بیشتر از این مقدار میباشد.

عوارض:

 

ا⛔️استفاده از سوماتروپین به صورت تفریحی یا عدم ارائه اطلاعات صحیح در مورد شرایط خود به پزشک یا عدم پیروی از دوز تجویز شده میتواند عوارض جانبی شدیدی را در پی‌ داشته باشد.

افزایش بیش از حد نرمال آن در بدن (چه بواسطه مصرف دارو یا ترشح بیش از حد توسط هیپوفیز)، می تواند عوارض منفی زیادی در پی داشته باشد.

از جمله افزایش و رشد تومورهای بدخیم در بدن، رشد دریچه های قلب و نارسایی قلب، افزایش مقاومت سلولها نسبت به انسولین و ابتلا به دیابت، اثر منفی بر عملکرد غده تیروئید، افزایش بیش از اندازه ضخامت استخوانها، تغییر شکل مفاصل و اکرومگالی، دفرمیتی چهره،سردرد، حالت تهوع، استفراغ، عضله درد، ضعف، خستگی، افزایش وزن بی دلیل، ضربان قلب سریع، گوش درد، خارش، مشکلات شنیداری، زانو درد، درد مفاصل، افزایش تشنگی یا ادرار، ورم دست، قوزک پا، پا، مشکلات دید، تشنج، مشکلات تنفسی و ریوی، مشکلات خواب و …

 

مراقب باشید!

❌مصرف دوز‌های بیشتر از حد نرمال میتواند باعث بزرگی‌ شکم شود مخصوصا در مورد استفاده در بدن سازی.بیمارانی که از رشد غیر طبیعی استخوان (آکرومگالی) رنج میبرند در صورت استفاده غیر صحیح از سوماتروپین ممکن است بیماری آنها با سرعت بیشتری پیشرفت کند.

هورمون رشد با تحریک کبد موجب ترشح فاکتور رشد شبه انسولین (IGF1) می شود و در اصل این فاکتور ها هستند که روی اندام تاثیر می گذارند پس بزرگ شدن اندام های بدن دور از انتظار نیست.

IGF1 عمل سنتز پروتئین و رشد بافت ها را تسریع میبخشد. که به اون اثر غیر مستقیم هورمون رشد میگن.

 

 

هشدارها:

۱⃣  قبل از مصرف سوماتروپین به پزشکتان بگویید که به آن یا به هر عامل دیگری آلرژی دارید یا خیر.

۲⃣ مصرف این هورمون می تواند آلرژی ایجاد کند بنابراین قبل از مصرف با پزشکتان مشورت کنید.

۳⃣ اگر مبتلا به بیماری خاص مثل مشکلات چشمی، جراحی بزرگ یا تروما، مشکلات تنفسی شدید، سرطان و … هستید حتما با پزشکتان مشورت کنید.

۴⃣ در زمان بارداری فقط در صورت لزوم باید مصرف شود.

۵⃣ برای افراد مسن تر عوارض بیشتری دارد مثلا بر قند خون یا تورم قوزک پا و پا تاثیر می گذارد.

 


شاید مطالب زیر برای شما جذاب باشد:

نیمه عمر استرویید های مختلف چقدر است؟

مکمل کافئین

تاثیر رابطه جنسی بر ورزش


 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید