پروتئین کازئین

شیر حدود ۳/۶ درصد پروتئین داره.۸۰% پروتئین اون از پروتئین کازئین و ۲۰% از وِی تشکیل شده.

کازئین به خاطر جذب آهسته اون مورد توجه قرار میگیره. اما پروتئین های کازئین موجود در بازار انواع مختلفی دارن که هر کدوم ویژگی های خاص خودش رو داره.

کازئین با جذب آهسته در واقع کازئین میسلار نام داره. این نوع کازئین با فیلتر کردن شیر در دمای پایین به دست میاد به همین خاطر ساختار کازئین حفظ میشه.

مولکول های این نوع کازئین درون دستگاه گوارش تجمع پیدا میکنن و ساختارهایی به اسم میسل تشکیل میدن. تشکیل میسل باعث جذب آهسته کازئین میسلار میشه.

اما کازئین به شکل های دیگه هم به دست میاد. از گرما دادن در pH پایین اسید کازئین به دست میاد که حالت لخته داره.

با اضافه کردن مواد قلیایی مثل سدیم هیدروکسید یا کلسیم اکسید و… دوباره کازئین به شکل سدیم کازئینات یا کلسیم کازئینات و به حالت محلول در میاد. به این شکل کازئین کازئینات گفته میشه و چون دیگه اون ساختار اصلی کازئین رو نداره برعکس کازئین میسلار جذب سریع داره و کاملا مشابه پروتئین وِی جذب میشه. پس در صورت نیاز به جذب آهسته پروتئین این کازئین میسلار هست که این عملکرد رو داره. بعضی از کازئین های موجود در بازار یا پروتئین های ترکیبی از نوع کازئینات هستن بنابراین باید موقع خرید به این نکته توجه بشه.

پودرهای پروتئین شیر مثل MPC یا MPI که پروتئین شیر بدون جدا سازی کازئین و وِی هستن حاوی کازئین میسلار هستن. مقدار کلسیم هم در کازئین میسلار و MPC و MPI بالاتر از ۲۰۰۰ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم پروتئین هست اما کازئینات ها حاوی کلسیم خیلی کمتری هستن.

 

بهترین زمان برای مصرف پروتئین کازئین

پروتئین کازئین را می‌توانید با وعده‌های غذایی روزانه‌تان مصرف کنید. این پروتئین بسیار آهسته هضم شده و مصرف آن با وعده‌های غذایی، برای مدت زمان طولانی‌ای شما را سیر نگه می‌دارد.

این مکمل با توجه به ساختارش حدود ۵ تا ۷ ساعت زمان برای جذب نیاز دارد. بنابراین با توجه به زمان طولانی جذب، مصرف آن در وعده قبل از خواب که بدن در شرایط بی‌غذایی قرار می‌گیرد، بسیار ایده‌آل است. چون اسید‌های آمینه آن به کندی آزاد و جذب شده و در این مدت در اختیار بدن قرار می‌گیرند.

"<yoastmark

 

مصرف کازئین چند ساعت قبل از تمرین هم توصیه می‌شود تا مقدار کافی‌ای از اسیدهای آمینه در طول تمرین به بافت‌های بدن رسیده و بازدهی تمرین را افزایش دهد. با این وجود، برای آزادی فوری انرژی قبل از تمرین، پروتئین وی ترجیح داده می‌شود.

بر خلاف پروتئین وی که به عنوان بهترین مکمل برای بعد از تمرین شناخته شده است، کازئین برای چند ساعت قبل از تمرین یا قبل از خواب مناسب‌تر است.

لازم به ذکر است این پروتئین از شیر گرفته شده است. بنابراین افرادی که به شیر حساسیت دارند، نباید کازئین مصرف کنند.


شاید مطالب زیر برایتان ارزشمند باشد:

مصرف قند های ساده خوب یا بد؟

بدن فرد ورزشکار چقدر پروتئین نیاز دارد؟

نوشیدنی های انرژِی زا خوب یا بد؟


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید