دارو های ریزش مو دوتاستراید و فیناستراید

دوتاستراید و فیناستراید

دوتاستراید=امیدجدید

دوتاستراید (Dutasteride) همچون فیناستراید در ابتدا جهت درمان هیپرتروفی پروستات معرفی شد. دوتاستراید در رابطه با این کاربرد خود تائیدیه ی FDA را کسب کرد و اکنون با نام تجاری آوودارت (Avodart) به فروش میرسد.

آزمایشات FDA بر روی اثرات دوتاستراید در رابطه با جلوگیری از ربزش موی مردانه بنا به دلایل نامعلومی توسط GSK (معرفی کننده ی دوتاستراید( لغو شد، به هر حال به نظر نمیرسد این اقدام GSK به دلیل مشکلات دارویی یا اثرات سوء دوتاستراید باشد چون این دارو هم اکنون توسط بیماران برای عارضه ی پروستات طبق نظارت FDA به صورت گسترده مصرف میشود.

دوتاستراید بر خلاف فیناستراید بر روی هر دو تیپ آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز عمل میکند از اینرو قابل پذیرش است که این دارو اثربخشی بهتری را نسبت به فیناستراید بر روی فرآیند ریزش موی مردانه داشته باشد.دوتاستراید

موفقیت دوتاستراید

در حال حاضر دوتاستراید به صورت کپسولهای نیم میلی گرمی توسط GSK عرضه میشود. جهت انتخاب این دوز مطالعات در چندین فاز و با مقادیر مختلف انجام شد. مقادیر ۲/۵ و ۵ میلی گرم دوتاستراید DHT سرمی را به صورت ۱۰۰% کاهش داد، در مقابل فیناستراید با دوز ۵ میلی گرم تنها ۷۰% این اثربخشی را داشت.

در دوز نیم میلی گرم دوتاستراید همچنان موفق شد DHT سرمی را به میزان ۹۰% و DHT ناحیه ی رویش موی سر را ۵۵% کاهش دهد.

تاثیر گذاری دوتاستراید درمقابل فیناستراید

قبل از توقف مطالعات توسط GSK دو فاز تحقیق در DFA بر روی اثرات دوتاستراید در ریزش موی مردانه انجام شد. در مطالعات فاز دوم که به مدت ۶ ماه در سان فرانسیسکو و بر روی ۴۱۶ مرد ۲۱ تا ۴۵ سال انجام گرفت ثابت کرد که آنزیم تیپ یک ۵ آلفا ردوکتاز نیز در ریزش موی مردانه نقش دارد.

دوتاستراید قابلیت مهار هر دو تیپ این آنزیم را داراست و همین نوید تازه ای است. در این تحقیقات همچنین مشخص شد جهت اثرگذاری فیناستراید بر تیپ یک این آنزیم دوز بسیار بالایی مورد نیاز است در حالی که دوتاستراید در مورد هر دو تیپ با دوز اندکی قادر به اثرگذاری است.

در این تحقیقات مشخص شد تیپ یک آنزیم آلفا ردوکتاز یکی از عوال اصلی افزایش DHT در ناحیه ی رویش موی سر است و از اینرو اثربخشی دوتاستراید نسبت فیناستراید در این مورد میتواند تا حد قابل توجهی بیشتر باشد.

عوارض دوتاستراید

عوارض قابل ذکر برای دوتاستراید دقیقا همان مواردی است که برای فیناستراید ذکر شد با این تفوت که به دلیل شدت عمل بیشتر و تاثیر دوتاستراید بر آنزیم تیپ یک، شدت عوارض نیز افزایش یافته، در مواردی بزرگی سینه و عوارض آلرژیک مثل بزرگ شدن لبها و صورت گزارش شده است.

تا کنون از تولید این محصول دارویی در داخل کشور گزارش یا خبری در دست نیست، محصول اصلی نیز در موارد محدود و با قیمت نامناسب یافت میشود لذا با توجه به عملکرد تکمیلی دوتاستراید نسبت به فیناستراید توصیه میشود فعلا با مشورت پزشک فیناستراید به عنوان درمان استفاده شده و در زمان مناسب با قطع مصرف فیناستراید، دوتاستراید را جایگزین نمایید.

نتیجه گیری نسبت به فیناستراید و دوتاستراید

در برخی افراد در ابتدای استفاده از این دو دارو پدیده ای به نام “ریزش آغازین” گزارش شده، این پدیده با شروع تغییر میزان DHT بروز مینماید و نشانه ی پاسخگویی بدن شما به درمان از طریق این دو دارو است، این به نوبه ی خود خبر خوبی است چون خیال شما را از جهت اثربخشی دارو راحت میکند.

پس از چند هفته این پدیده رفع شده و رویش مجدد موها آغاز میشود، این پدیده در مورد افراد محدودی اتفاق می افتد، از اینرو چنانچه این علائم ریزش آغازین را مشاهده نکردید دال بر عدم پاسخگویی بدن شما به فیناستراید یا دوتاستراید نیست.

کارکرد دارو

قبل از اینکه برای جلوگیری از ریزش موی سرتان شروع به استفاده از این دو دارو کنید باید بدانید که DHT نقش مهمی را در بدن انسان بازی میکند. با وجود بیش از ۱۰ سال تحقیق بر روی اثرات مرموز DHT هنوز ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد.

به همین دلیل مشورت با پزشک برای هر کسی که قصد استفاده از این داروها را دارد ضروری به نظر میرسد، فیناستراید در حال حاضر به نظر بهترین درمان میباشد که افراد میتوانند به تنهایی یا همراه با محلول ماینوکسیدیل بنابر شرایط کاری و زندگی خود استفاده کنند، معمولا خوردن یک قرص در شبانه روز کار سختی نیست. برای اینکه متوجه شوید فیناستراید برای شما کار میکند حداقل یکسال مصرف ضروری است، پس از آن با مشورت پزشک میتوانید به جایگزینی آن با دوتاستراید فکر کنید.

در ضمن به خاطر بسپارید که این دو دارو به طور کلی نقش بازدارنده دارند، به این معنی که هیچ تضمینی در مورد رویش مجدد موهای ریخته شده وجود ندارد پس سعی کنید پیش از اینکه کار به جاهای باریک بکشد درمان را با مشورت پزشک آغاز کنید، در غیر این صورت احتمالا باید از شیوه هایی مثل پیوند و کاشت مو استفاده کنید.


بیشتر بدانیم:

فیناستراید چیست؟

علت خارش سر

مفید ترین روغن گیاهی برای انواع مو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید