دارو شناسی

 

دسته: استروئیدهای تزریقی, تستوسترون سوسپانسیون

تستوسترون سوسپانسیون از قدیمی ترین هورمونهای تزریقی در پایه آب است که برای چندین دهه مورد استفاده قرار می گرفت و در واقع اولین استروئید آنابولیک آندروژنی مورد استفاده قرار گرفته است.

نام شیمیایی:

۴-androsten-3-one-17beta-ol

۱۷beta-hydroxy-androst-4-en-3-one

اثر آدنروژنیک: ۱۰۰

اثر آنابولیک: ۱۰۰

فعالیت پروژسترونی: معتدل

فعالیت استروژنی : کم

به منظور ساخت و افزایش توده عضلانی، برای اولین بار تستوسترون سوسپانشن در سال ۱۹۳۰ از تستوسترون بدون استر تولید شد و در قبل از آن وجود نداشت.

 

مدت فعال ماندن آن در بدن

دارو تستوسترونی غیر استری است که به صورت معلق در آب تهیه شده و به بازار عرضه می شود.

ورزشکاران و کسانی که از این دارو استفاده کرده اند، آن را دارویی قدرتمند و قابل قبول می دانند. این دارو به سرعت در بدن تاثیرات خود را نشان می دهد.

این دارو میزان تستوسترون آزاد موجود در خون را تنها به مدت ۲ الی ۳ روز بالا نگه می دارد و از این رو نیز، ورزشکارانی که از این دارو استفاده می کنند،

معمولا از تزریق های روزانه این دارو برای بالا نگه داشتن سطح سرمی تستوسترون در خون بهره می گیرند.

این دارو اگر چه باید روزانه تزریق شود اما بر عکس دیگر فرمهای تستوسترون که از سر سوزنهای کلفت نیز به زحمت رد می شوند،

حتی از سر سوزن های نازک سرنگ انسولین نیز به راحتی رد شده و در هنگام تزریق، فرد را دچار مشکل نمی کند.

این مسئله این امکان را برای مصرف کنندگان فراهم می کند تا بتوانند این دارو را حتی در عضلات کوچکی نظیر دلتویید، پشت بازو و یا ساق پا نیز تزریق کنند.

ماندگاری در تست های دوپینگ

گفته شده این دارو در تست های ادرار تنها کمتر از یک هفته است اما مطمئنا در تست های خون متفاوت است.


با نیمه عمر استرویید ها بیشتر آشنا شوید


 

عوارض سوسپانشن

 

مصرف این دارو با افزایش مطلوب حجم و قدرت بدنی همراه است اما این نکته را نیز همواره به خاطر داشته باشید که مصرف آن با عوارض جانبی شدید و ناگواری بسیار زیادی نیز همراه خواهد بود.

این دارو به سرعت به هورمونهای جنسی زنانه تبدیل می شود. بنابراین بروز عوارضی نظیر نوک سینه و احتباس آب و املاح در بدن و حتی تجمع چربی در باسن و پاها نیز با مصرف این دارو دور از انتظار نخواهد بود.

عوارض

مصرف این دارو بدون همراهی آن با یک آنتی استروژن قوی، عملا خودکشی محض است. دزهای سنگین این دارو منجر به برزو نارسایی کلیوی و فشار خون بالا در آدمی می شود.

تقلب های دارویی

نمونه های آمریکایی این دارو که مطمئن تر نیز هستند امروزه در بازارهای جهانی کمیاب شده و در عوض نمونه های ساخت دیگر کشورها که از اعتبار چندانی نیز برخوردار نیستند، بازار دارویی جهان را اشباع کرده است.

محلول بودن این دارو در آب کار قلابی سازان را راحت تر کرده است. بنابراین در خرید و مصرف این دارو نهایت دقت را به خرج دهید
محلول بودن این دارو در آب همچنین امکان و احتمال رشد و تکثیر باکتریهای بیماری زا و خطرناک در داخل آمپولهای این دارو را به شدت افزایش داده است.

به این مهم توجه داشته باشید که با مصرف نمونه های نه چندان معتبری که امروزه در بازارهای ایران نیز به فراوانی موجود بوده و از طرف فروشندگانی که به مدد خر تو خر بازار مربی گری ایران خود را خدایان علم پرورش اندام میدانند بوفور تجویز می شود و صد البته قلابی بودن ۱۰۰ درصد این داروها نیز کاملا واضح است بسیار خطرناک است.
این دارو عموما به صورت آمپولهای ۲۵ میلی گرم در میلی لیتر تهیه و عرضه می شود


شاید مطالب زیر برایتان جالب باشد:


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید