افزایش سطح ملانین

ملانین رنگ و یا رنگی در پوست ، مو و چشم های فرد است. به طور کلی ، افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند ، ملانین بیشتری نسبت به افرادی که رنگ پوستشان سبک تر است ، دارند. ژنتیک یک فرد رنگ و سطح ملانین آنها را تعیین می کند.

ملانین محافظ طبیعی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید است. به گزارش انجمن سرطان آمریکا ، افرادی که ملانین بیشتری در پوست خود دارند ، خطر کمتری در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست دارند.

ضد آفتاب نشانه آزاد شدن ملانین در پوست است. این روش پوست برای محافظت از آسیب در برابر آسیب است. با این حال ، متخصصان همچنین قرار گرفتن در معرض آفتاب ، آفتاب سوختگی و ضد آفتاب را به آسیب های پوستی و سرطان پوست پیوند می دهند.

تاکنون هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که غذاها یا مکمل ها می توانند باعث افزایش سطح ملانین شوند. با این حال ، خوردن برخی مواد مغذی ممکن است به پوست کمک کند تا از آسیب UV و سرطان پوست در امان باشد.

همچنین روش هایی وجود دارد که بدون آسیب رساندن به اشعه ماوراء بنفش ، به پوست برنزه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سطح ملانین و اینکه آیا ممکن است افزایش سطح ملانین در بدن وجود داشته باشد ، بخوانید.

افزایش سطح ملانین امکان پذیر است؟

در حالی که هیچ تقویت کننده ملانین ایمن و اثبات شده در بازار وجود ندارد ، محققان یک ترکیب شیمیایی را یافتند که ممکن است باعث افزایش سطح ملانین در پوست شود.

این ترکیب هنگامی که محققان آن را روی پوست انسان بمالند ، ظاهری برنزه ایجاد کرده است. آنها معتقدند که این ترکیب آنزیم های خاصی را که مانع تولید ملانین هستند خاموش می کند.

در حالی که نتایج بالقوه را نشان می دهد ، هنوز مطالعات بالینی ثابت نکرده اند که این ترکیب برای استفاده افراد بی خطر و مؤثر است. به همین دلیل هنوز در دسترس عموم نیست.

اگرچه برخی محصولات ادعا می کنند قرص های برنزه کننده ای هستند که باعث تیره شدن پوست می شوند ، اما سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می گوید که این محصولات اثبات نشده ایمن و مؤثر هستند. آنها حتی ممکن است باعث واکنش های جدی جانبی از جمله آسیب دیدگی چشم شوند.

برنزه شدن ملانین را تقویت می کند

اگرچه ملانین فواید محافظتی دارد ، برنزه کردن راهی مطمئن برای تقویت ملانین نیست. براساس گزارش بنیاد سرطان پوست ، برنزه شدن ، آفتاب سوختگی و قرار گرفتن در معرض آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بعلاوه ، بنیاد سرطان پوست می گوید مردم نباید سعی كنند قبل از تعطیلات یا مدت طولانی در معرض آفتاب ، “برنزه پایه” بگیرند. این برنزه کردن از محافظت در برابر آفتاب سوختگی جلوگیری نمی کند بلکه باعث افزایش آسیب های پوستی و احتمال ابتلا به سرطان پوست می شود.

روشهای دیگر محافظت از پوست

اگرچه افرادی که پوست تیره تری دارند ، از اشعه ماوراء بنفش طبیعی برخوردار هستند ، آکادمی پوست پوست آمریکا اعلام کرده است که افراد با همه تن از پوست ، از جمله افراد رنگ پوست ، می توانند به سرطان پوست مبتلا شوند و نیاز به محافظت از پوست خود در برابر آفتاب دارند.

یک رژیم غذایی سالم همچنین می تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک کند ، زیرا برخی از مواد مغذی می توانند از سرطان پوست محافظت کنند.

غذاهایی که دارای آنتی اکسیدان هستند

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که می توانند باعث آهسته شدن یا جلوگیری از آسیب رساندن به سلول ها شوند. در برخی موارد ، این بدان معنی است که آنها می توانند به جلوگیری از انواع خاصی از سرطان کمک کنند.

برخی مطالعات نشان می دهند که آنتی اکسیدان ها ممکن است به واسطه آسیب UV در سرطان پوست و پوست کمک کنند.

موسسه ملی بهداشت (NIH) نشان می دهد که خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ممکن است به جلوگیری از انواع خاصی از بیماری ها کمک کند.

میوه و سبزیجات منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. غذاهای دیگر مانند شکلات تیره ، چای سبز ، آجیل ، لوبیا ، گیاهان و ادویه جات نیز حاوی آنتی اکسیدان هستند.

اگرچه آنتی اکسیدان ها در مواد غذایی ممکن است مفید باشند ، اما دریافت آنها از یک مکمل مفید نیست.

NIH می گویند که مکمل های آنتی اکسیدانی با دوز بالا ممکن است خطرات سلامتی ، از جمله افزایش احتمال ابتلا به برخی سرطان ها ایجاد کند. آنها همچنین ممکن است با داروها در تعامل باشند.

اطلاعات بیشتر در مورد برخی از غذاهای برتر سرشار از آنتی اکسیدان را در اینجا بخوانید.

فلاونوئیدها

فلاونوئیدها ماده مغذی تقریباً در همه میوه ها و سبزیجات هستند. این ترکیبات برخی از خواص ضد سرطان را نشان داده اند.

یک مطالعه نشان داد که فلاونوئیدهای خاص ممکن است به جلوگیری از ملانوما ، کشنده ترین شکل سرطان پوست کمک کنند. محققان در مطالعه خود چندین فلاونوئید را شامل شدند که بسیاری از آنها در میوه ، سبزیجات و چای سبز وجود دارد.

در حالی که نمی تواند ملانین را افزایش دهد ، خوردن فلاونوئیدها راهی سالم برای کمک به پوست است که از آسیب در برابر خود دفاع کند.

برنزه های بی تاب

اگر هدف فرد تاریک شدن ظاهر پوست باشد ، ممکن است آرزو کند از یک محصول برنزه کننده بدون آفتاب استفاده کند.

تانکرهای بدون آفتاب باعث افزایش ملانین نمی شوند و هیچگونه محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه نمی دهند. در عوض ، اثرات آنها کاملاً زیبایی است.

بسیاری از محصولات خود برنزه حاوی ترکیبی به نام دی هیدروکسی ساکتون (DHA) هستند.

DHA یک مولکول گیاهی است که وقتی روی پوست قرار می گیرد ، رنگدانه تولید می کند. این رنگدانه ملانوئیدین نامیده می شود ، اما همان ملانین نیست و محافظت خود را ارائه نمی دهد.

اثرات DHA می تواند چند روز دوام داشته باشد ، اما پوست آنها محو می شوند زیرا به طور طبیعی سلول های جدیدی تولید می شوند.

برخی شواهد نشان می دهد که استفاده از محصولات DHA با غلظت ۵٪ یا بالاتر می تواند خطر آسیب UV را برای ۲۴ ساعت اول پس از استفاده افزایش دهد.

مردم برای جلوگیری از این آسیب در برابر نور خورشید باید از لباسهای ضد آفتاب و ضد آفتاب استفاده کنند.

ایمنی در برابر آفتاب

سرطان پوست شایعترین سرطان در ایالات متحده است.

بنیاد سرطان پوست اقدامات زیر را برای کمک به جلوگیری از سرطان پوست توصیه می کند:

  • سایه مخصوصاً از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر پیدا کنید.
  • سعی نکنید برنزه شوید و از آفتاب سوختگی خودداری کنید.
  • از تخت های برنزه داخلی استفاده نکنید.
  • برای محافظت از پوست و چشم ، از لباس ، کلاه و عینک آفتابی مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید.
  • هر روز از ضد آفتاب طیف گسترده ای (UVA / UVB) SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید.
  • برای قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر ، از یک ضد آفتاب با طیف گسترده SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
  • ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده کنید و حداقل هر ۲ ساعت دوباره استفاده کنید. از یک مقدار سخاوتمندانه (حدود ۲ قاشق غذاخوری) برای کل بدن استفاده کنید.
  • حداقل هر ماه یک بار پوست را بررسی کنید.
  • برای معاینه پوست حداقل سالی یک بار به متخصص پوست مراجعه کنید.

خلاصه

ژنتیک یک فرد میزان ملانین طبیعی و رنگ پوست آنها را تعیین می کند. با این حال ، محققان به دنبال راه هایی برای افزایش سطح ملانین و کمک به جلوگیری از سرطان پوست هستند ،

یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها روش خوبی برای محافظت در برابر آسیب های پوستی و سرطان پوست است.

مردم از تمام تن های پوستی باید با استفاده از روزانه ضد آفتاب و پوشیدن کلاه های محافظ و لباس آفتاب در هنگام بیرون آمدن در آفتاب به مدت طولانی ، خود را از اشعه UV محافظت کنند.


منبع:medicalnewstoday


مطالب مفید برای شما:

روش های برنزه کردن پوست بدن

فواید نوشیدن آب برای پوست و بدن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید