باور های اشتباه در ورزش

Misconceptions in sports

در اين مقاله قصد داريم اعتقادات اشتباهى كه باعث مى شود مردم ورزش نكنند و نتوانند  اندام متناسب مورد علاقه خود را داشته باشند را براى شما عنوان كنيم.

عقايد اشتباه زيادى در اين زمينه دور و بر شما را گرفته است كه باعث مى شود نتوانيد حقيقت را ببينيد. چند مورد از آن را در اينجا مطرح مى كنيم.


وقت کافی برای ورزش را نداریم

هيچكس براى ورزش كردن وقت ندارد. ما در عصر فعاليت و كنِش زندگى مى كنيم و ديگر عصر بعد از ظهرهاى آزاد و لم دادن روى كاناپه و تماشاى تلويزيون به سر آمده است. همه سعى مى كنند تا مى توانند كارهاى مختلف را پشت سر هم انجام دهند يا حتى در يك زمان چند كار را با هم انجام دهند.We do not have enough time for exercise

اما اگر خوب فكر كنيد، مى بينيد كه ورزش خود باعث افزايش زمان مى شود، چون طول عمر را بيشتر مى كند. اگر هر روز فقط ۳۰ دقيقه از وقت خود را براى ورزش اختصاص دهيد، خواهيد توانست در سال هاى طلايى زندگيتان پر از انرژى به همه كارهاى خود برسيد. هيچوقت با كمبود توان و انرژى روبه رو نخواهيد شد، و قادر خواهيد بود از بروز بيمارى هايى كه با بالا رفتن سن ايجاد مى شود نيز جلوگيرى كنيد. ورزش و رژيم غذايى دو اصل مهم در دوران جوانى است. در همان ۳۰ دقيقه اى كه من پيشنهاد كردم، مى توانيد مواد شيميايى مفيد را بدن ايجاد كنيد و پر انرژى و شاداب بمانيد.


چاقی در کودکی و باور پایین بودن میزان متابولیسم پایه

تحقيقات نشان داده است كه اكثر انسان ها متابوليسمى متوسط دارند اما اكثراً چون مى بينند كه خيلى راحت چاق مى شوند، تصور مى كنند كه بدنشان متابوليسم خوبى ندارد. حقيقت اين است كه اگر درست غذا بخورند و ورزش كنند، متوجه تغييراتى فوق العاده مى شوند.Childhood obesity and the belief in low basal metabolic rate

البته افراد چاقى هم هستند كه متابوليسم بدنشان واقعاً پايين تر از حد متوسط است و به آسانى چاق مى شوند اما راه هاى زيادى براى كمك به اين دسته از افراد وجود دارد البته اين افراد نبايد توقع داشته باشند كه هيكل مانكنى پيدا كنند اما مى توانند حداقل هيكلى متوسط داشته باشند.


باورزش کردن بدنم مانند بدنساز ها می شود

مى دانم كه ممكن است دوست نداشته باشيد هيكلتان مثل هيكل ورزشكاران بدنساز به نظر برسد اما مطمئناً دلتان هم نمى خواهد كه هيكلتان مانند هيكل برخى افراد گنده و چاق باشد. اگر من راه هايى را به شما معرفى كنم كه از طريق آن بدنسازان حرفه اى چربى بدنشان را به پايين ترين حد مى رسانند، متابوليسم بدنشان را افزايش مى دهند و به بدن هايشان شكل و فُرم مى دهند، چه؟Believing in the body is like bodybuilding

به علاوه، عضله بسيار متراكم تر از چربى است و فضاى كمترى مى گيرد. درواقع، ميزان مساوى ماهيچه، نصف فضاى چربى را مى گيرد. به هيچ  وجه تصور نكنيد كه ماهيچه آوردن بدهيكلتان مى كند، برعكس به هيكلتان فرم مى دهد و آن را زيباتر مى سازد.


با درست غذا خوردن چاق نمیشوم

اصلاً درست نيست. تغذيه مناسب و ورزش بايد با هم همراه باشد تا نتيجه مطلوب حاصل شود. فكر نكنيد اگر كم غذا بخوريد، خوش هيكل مى مانيد. بايد بدانيد كه اگر كالرى لازم براى بدن به آن نرسد، بدن به دو چيز پناه مى برد: يكى ماهيچه ها و يكى چربى ها. متاسفانه، براى بدن آسانتر است كه سراغ ماهيچه ها برود و آنها را از بين ببرد. به همين خاطر است كه اكثر رژيم هاى غذايى مدت زمانى طولانى به طول مى انجامد.I do not get fat by eating right

چون مردم ميزان كالرى مصرف خود را به پايين تر از حد معمول مى رسانند، بدن نيز براى جبران به ماهيچه ها پناه مى برد و متابوليسم بدن به اين طريق كاهش مى يابد. به همين خاطر معمولاً رژيم گرفتن كارى بسيار دشوار است.

اما اگر هر روز ورزش كنيد، بدنتان قبل از رجوع به ماهيچه ها صبر مى كند و با خود فكر مى كند كه براى بلند كردن وزنه ها به اين عضلات نياز دارد پس دست از آن مى كشد و به سراغ چربى ها مى رود. به همين خاطر است كه رژيم غذايى همراه با ورزش هميشه نتيجه مثبت مى دهد.


چند وقت ورزش میکنم بعد دست از آن میکشم

حتى اگر از ابتدا به خود عادت نداده باشيد كه همراه با رژيم غذايى مناسب ورزش هم بكنيد، نگران نباشيد، هر وقت بخواهيد مى توانيد شروع كنيد و بدنتان را عادت بدهيد. همه ما در طول روز كارهايى را انجام مى دهيم كه براى ما به شكل عادت درآمده است: دوش گرفتن، صبحانه خوردن، سر كار رفتن، و ….چرا نبايد ورزش را نيز جزئى از اين عادت ها درآوريم؟ چرا نبايد زمانى را هرچند اندك به ورزش كردن اختصاص دهيم و اين كار را پيوسته و هر روز انجام دهيم و به هيچ وجه پشت گوش نيندازيم.I exercise for a while and then I give up

با اينكار خيلى زود تغييرات شگرفى را هم از لحاظ فيزيكى و هم روحى در خود مشاهده خواهيد كرد و بعد با خود مى گوييد كه واقعاً ارزشش را داشته است. مطمئن باشيد اين هم خيلى زود، مثل غذا خوردن، جزء عادت هايتان در مى آيد.


بیشتر بدانیم:

عادات خطرناک در بدنسازی

بهترین سن برای شروع بدنسازی

تنظیم برنامه تغذیه بدنسازی

نداشتن صبر در بدنسازی مساوی شکست

باور های غلط در بدنسازی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید