تحقیقات جدید نشان می دهد که برخلاف باورهای شایع و کلیشه های نادرست، داشتن محاسن برای سلامتی مردان موثر است.

فواید ریش برای مردان

 • از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند:

  در پژوهشی که در دانشگاه ساوثرن کویینزلند استرالیا صورت گرفت معلوم شد ریش مردان مانع از رسیدن ۹۰ تا ۹۵ درصد اشعه فرا بنفش نور خورشید به پوست صورت می‌شود. به این ترتیب فرآیند پیری کند می‌شود و خطر ابتلا به سرطان پوست کاهش می‌یابد.

  دکتر نیک لو یک متخصص پوست بریتانیایی می‌گوید به طور کلی مو محافظ مناسبی در برابر نور خورشید است: «مو عملکردی شبیه به فاکتور SPF دارد. هرچه میزان و ضخامت مو‌ها بیشتر باشد، به نوعی می‌توان گفت درجه‌ی SPF بالاتر است».

 • نشانه‌های پیری را کم می‌کند:

  علاوه بر جلوگیری از نور خورشید و کاهش علائم پیری ناشی از آن، موی صورت با مرطوب نگه داشتن پوست صورت علائم پیری را کم می‌کند. ریش از پوست صورت در برابر باد و هوای سرد که باعث خشکی پوست می‌شوند محافظت می‌کند.

  همچنین استفاده از مرطوب کننده‌ها بر روی پوستی که ریش دارد در مقایسه با پوستی که در معرض مستقیم هوا است و مرطوب کننده به راحتی از روی آن پاک می‌شود مؤثرتر خواهد بود.

 • علائم آسم و آلرژی را کاهش می‌دهد:

  بسیاری از پژوهش‌ها بیان می‌کند در مورد مردانی که گرده‌ی گیاهان یا گرد و غبار باعث آلرژی یا آسم در آن‌ها می‌شود، مو‌های صورت شان که در نزدیکی بینی قرار دارد مانند نوعی فیلتر عمل می‌کند و پیش از آنکه ذرات آلرژی زا وارد بدن شوند جلوی آن‌ها را می‌گیرد.

 • عفونت را کاهش می‌دهد:

  دکتر مارتین وید متخصص پوست می‌گوید داشتن ریش و سبیل به معنای آن است که موی صورت اصلاح نشده؛ مسأله‌ای که عامل اصلی عفونت‌های باکتریایی در ناحیه‌ی ریش است: «اصلاح صورت با تیغ باعث ایجاد جوش، مو‌های زیرپوستی و فولیکولیتیس (التهاب و عفونت فولیکول‌های مو) می‌شود، بنابراین مردان می‌توانند از مزایای داشتن ریش استفاده کنند».

 • از بیمار شدن جلوگیری می‌کند:

  کارول واکر متخصص سلامت مو می‌گوید ریشی که زیر چانه و گردن رشد می‌کند دمای گردن را بالا می‌برد و می‌تواند از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کند.

  او در این خصوص بیان می‌کند: «مو عایقی برای حفظ گرمای بدن است. ریش بلند و پرپشت مانع از سرمای هوا می‌شود و دمای گردن را افزایش می‌دهد، به این ترتیب زمانی که در معرض هوای بیرون باشید یک مزیت محسوب می‌شود». دکتر فیلیکس چوآ متخصص بیماری‌های تنفسی هم می‌گوید موی صورت مانند یک مانع فیزیکی در برابر هوای سرد عمل می‌کند: «مو‌های اطراف چانه و گردن یک لایه‌ی محافظ ایجاد می‌کند».


اید مطالب زیر برایتان مفید باشد:

کراتینه کردن مو

ابرو های زیبا داشته باشیم(لیفت و لمینت ابرو)

همه چیز درباره رنگ مو

دلایل ریزش موی سر

علت ایجاد شپش موی سر و درمان قطعی


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید