آیا بدنسازی قد را کوتاه میکند؟

 

این مقاله را با طرح این سوال آغاز میکنیم که آیا بدنسازی قد را کوتاه میکند؟
پاسخ خیر است!

بر اساس یافته های علمی دانشمندان، رشد قد یک عامل ژنتیکی است و عوامل محیطی تاثیری زیادی در رشد آن ندارد. قد وقتی رشد کند دیگر کوتاه نمی شود مگر در سنین بالا با بیماری پوکی استخوان.

قد انسان در خواب رشد می کند در هنگام انجام حرکات بدنسازی، بخصوص حرکات پا بر اساس آخرین تحقیقات باعث ترشح هورمون تستسترون می شود که این خود عامل رشد استخوان ها و عضلات در نوجوانان می باشد.

ولی نوجوانان زیر ۱۸ سال بهتر است تعداد جلسات تمرین بدنسازی کمتری داشته باشند تا انرژی بیشتری برای رشد طبیعی بدن داشته باشند به عنوان مثال ۳ جلسه در هفته هر جلسه ۴۵ دقیقه بدنسازی برای افراد ۱۴ سال ورزش مناسب است.

بهتره که در هر سطحی از مهارت قرار دارید تحت نظر مربی با تجربه و کار بلد ورزش را دنبال کنید.

 

صفحات رشد چیست؟

صفحات اپیفیزیال یا به عبارتی دیگر صفحات رشد که در انتهای استخوان ها قرار دارند، مسئول رشد استخوان‌ها در کودکان و نوجوانان هستند. این صفحات غضروفی در طول دوران کودکی تقسیم شده و دوباره تولید می‌شوند و به فرایند تولید استخوان جدید کمک می‌کنند. فرایند تولید مجدد سرانجام با زمانی که انسان به قد نهایی خود برسد، متوقف می‌شوند، این فرایند معمولاً در دختران تا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. اما نگرانی‌هایی در مورد آسیب دیدن صفحات رشد این عقیده را در مورد ارتباط بین تأثیر تمرینات با وزنه بر روی مفاصل و استخوان‌ها و نهایتاً قد نهایی به وجود آورده است.

آیا حرکت اسکوات قد شما را کوتاه تر می کند؟

انجام حرکت اسکوات با وزنه های های نرمال باعث میشود بدن دچار درد های عضلانی شود و این موضوع را میتوان کاملا طبیعی دانست.اما انجام این حرکت با وزنه های سنگین ، ممکن است سبب عوارض منفی شود به خصوص در افرادی که هنوز در سنین رشد میباشند و امکان آسیب به قسمت های مختلف بدنشان بشود.

اسکوات یک تمرین برای عضلات پایین تنه میباشد که انواع مختلفی دارد و از آن به عنوان حرکت مادر در بدنسازی یاد میکنند زیرا اکثرا عضلات بدن درگیر میشوند و باعث هر چه بیشتر سطح هورمون تستوسترون بالا برود که این خود نیز سبب میشود سنتز پروتئین در بدن افزایش یابد.

علاوه بر این، به ساختن یکنواخت عضلات بدن کمک خواهند کرد، که باعث می شود که شخص پاهایی قوی داشته باشد. بله، مزایای زیاد دیگری نیز وجود دارد که می توانید به طور منظم از انجام اسکوات استفاده کنید اما، در کنار این مزایای خوب، برخی از جوانب منفی نیز وجود دارد.

 

آیا انجام تمرینات بدنسازی سبب افزایش قد میشود؟

برای افزایش قد، دو عامل مهم هستند:ژنتیک و تغذیه.

این دو، اگر به طور جدی مورد توجه قرار گیرند، می تواند قد فردی را که در سن رشد است، افزایش دهد اما، برای کسانی که مایل به افزایش قد خود با انجام یک تمرین هستند، هنوز هم برخی از تمرینات بسیار خوبی وجود دارد که می تواند باعث افزاش ۴تا۸ سانتی قد شود.بارفیکس و آویزان شدن، یکی از بهترین تمرینات برای افزایش قد است، اجازه می دهد تا به تدریج نخاع و فاصله بین مهره ها افزایش یابد.

قد در

 


موارد مشابه جهت جستجو:

رژیم کتوژنیک چیست؟

دانلود کتاب ۱۰۱ نکته طلایی

بدن ما چقدر پروتئین نیاز دارد؟

چگونه متوجه کمبود پروتئین در بدن شویم؟

عوارض استفاده از استرویید های آنابولیک


 

موفق و پیروز باشید.

آکادمی تخصصی ورزش ، علم و بدن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید