Squash

وا‍ژه اسکواش  به معناي فشردن است وصداي برخورد توپ به ديوار صدايي راتداعي مي كند كه شبيه اسكواش است وازاين رو نام اين رشته ورزشي رااسكواش گذاشته اند ومعادل نام ايراني آن كوبان است.

اسكواش از قديمي ترين نوع خانواده ورزش هاي راكتي محسوب مي شود. اين ورزش كليه اجزاي آمادگي جسماني را ازقبيل (سرعت ، قدرت ، استقامت ، انعطاف پذيري ، چابكي وتوان ) دارابوده ودربهبود استقامت قلبي عروقي وعضلاني نقش مهمي راايفامي كند.

تاريخچه اسكواش

فدراسيون اسکواش در سال ۱۳۷۱ به رياست فعلي آقاي غلامحسين فرامرزي تاسيس شد و در سال ۱۳۷۲ به عضويت فدراسيون جهاني و آسيايي درآمد و فعاليتهاي خود را با تشکيل هيئتهاي اسکواش برادران در استانها، و ايجاد مدرسه اسکواش آغاز و جهت آموزش اين رشته ورزشي ۶ کميته داخلي موسوم به کميته آموزش ، کميته روابط بين الملل ، کميته روابط عمومي ، کميته جذب کمک هاي مردمي ، کميته فني و کميته شهرستانها ، امور مربوطه را دنبال و براي ساخت و ساز سالنهاي اسکواش در ۹ استان تهران ، خوزستان ، يزد، اصفهان ، آذربايجان شرقي ، سيستان و بلوچستان ، زنجان ، کرمانشاه و مرکزي پس از مکاتبات فراوان و اخذ بودجه طرحهاي عمراني شروع شد و مورد بهره برداري قرار گرفت.

در زمينه آموزش اسکواش، داوري ، مربيگري و بدنسازي حضور مسئولين فدراسيون در کنگره هاي بين المللي بسيار موثر بوده بطوريکه با دعوت از اساتيد بين المللي جلسات زيادي به امر آموزش اختصاص يافته و کلاسهاي متعدد و بين المللي در تهران تشکيل شده که به تعدادي از آنها اشاره مي گردد.

برگزاري مسابقات و شرکت در مسابقات در رده هاي سني مختلف از جمله فعاليتهاي اين فدراسيون مي باشد.

 

زمين اسكواش

به زمين بازي اسكواش كورت (court)گفته مي شود ودردونوع انفرادي (۲ نفره ) ودوبل ( ۴ نفره ) بازي مي شود وهركورت شامل ۴ ديوار است كه ورزشكاران مي توانند  درداخل اتاقكي شيشه اي باشد وهر۴ ديوار جزو محدوده زمين بازي است.
اسكواش به وسيله دو نفر به صورت انفرادي يا به صورت چهار نفره (دوبل) در زمين يا كورت كه داراي ۴ ديوار است .

ابعاد زمين اسكواش انفرادی داراي ۹٫۷۵ متر طول، ۶٫۴۰  متر عرض، و ۴٫۵۷  متر ارتفاع است. برروي ديوار جلويي سه خط به نام خط سرويس و دو خط اوت كه پائيني به نام (تين TIN ) وخط ديگر درقسمت بالايي است.ارتفاع خط سرويس از كف كورت ۱٫۷۸ متر تا ۱٫۸۳  متر استو ارتفاع خط تين از زمين ۴۳ سانتیمتر است.ارتفاع ديوار يا درب شيشه اي عقب كورت  ۲٫۱۳  متر است.

اطلاعات عمومي

اسکواش را مي توان در هر سطحي بازي کرد ليکن ارايه يک بازي خوب کار مشکلي است. بازي دو بازيکن با دو درک نسبتا” هماهنگ و مناسب از بازيهايي که با راکت انجام مي شود مي تواند به عنوان يکي از رشته هاي ورزشي پر تحرک در سطح کشور مطرح گردد.

 

ورزش اسکواش بر دو نوع است

۱-اسکواش راکت

نوعي باز ي است که در يک زمين چهار ديواري بازي مي شود و هر بازيکن به طور متناوب توپ کوچکي را با راکت به ديوار مقابل مي زند و بازيکن طرف ديگر بايد آن را به ديوار مزبور بر گرداند. اين ضربه ها با سرعت و زاويه زده مي شود که بازيکن حريف نتواند توپ را به ديوار مقابل برگرداند، بازي با زدن سرويس آغاز مي گردد و پس از برخورد به ديوار با زاويه مشخص و حساب شده اي وارد زمين سرويس مي گردد.

مسابقه شامل سه يا پنج گيم و هر گيم داراي ۹ امتياز مي باشد.

۲-اسکواش تنيس

اين بازي نظير اسکواش راکت است در همان زمين نيز بازي مي شود با اين تفاوت که فقط سرويس زننده مي تواند امتياز کسب کند و به جاي اينکه در جايگاه سرويس قرار گيرد در زمين سرويس مي ايستد و توپ را با ضربه حساب شده اي مي زند تا در جلو خط سرويس آن طرف زمين فرود آيد توپ هنگام برخورد به ديوار با سرعت بر مي گردد.

 

انواع بازی اسکواش

اسکواش به دو صورت دو نفره و چهارنفره بازی می شود که البته بازی دو نفره رایج تر است.

انواع بازی اسکواش دو نفره  

۱ . اسکواش تك ديواره ( اسکواش باز )

۲ . دیواره مشبک

۳ . مینی اسکواش

۴٫ اسكواش ساحلي

۵٫ كورت بادی اسكواش

۶٫  كورت استاندارد با يك طرف شيشه

۷٫ کورت استاندارد تمام شیشه ای  ( گلس کورت )

کالری مصرفی

به نظر ميرسد هر بخش (گيم) از بازي بدمينتون حدوداً به ۲۸۰ ـ ۲۰۰ كيلوكالري انرژي نياز دارد. البته، اين اندازه بسته به فيزيك بدني (جثة) بازيكن، سطح بازي و مدت بازي است. يك بازيكن غيرحرفهاي معمولاً بايد از محدودة پايين انرژي فوق استفاده كند اما بازيكنان حرفهاي از محدودة بالاي آن استفاده خواهند كرد.

 

ضربه به در و ديوار

يك ورزش ايده ال براي آدم هاي قرن ۲۱. اگر با كمبود وقت مواجه هستيد نگران نباشيد، ورزشي را مي شناسم كه مي تواند در زماني كوتاه تحرك لازم را به شما بدهد. شما مي توانيد در مدت ۱۵ دقيقه به رشته اي بپردازيد كه معادل يك  ساعت پرداختن به رشته هاي ديگر ورزشي است. يك راكت آماده كنيد، توپ را برداريد و به سراغ ورزش اسكواش برويد و اسكواش شما را درفاصله يك ربع ساعت معادل يك ساعت به تحرك وامي دارد. اما اين ورزش يك حسن ديگر هم دارد.

شما پدرها و مادران، اگر دلتان مي خواهد روح ورزش كردن را در فرزندان خود بدميد، اسكواش يك نمونه بي نظير است. اسكواش به دليل خاصيت هاي منحصر به فردش به ورزش خانوادگي نيز شهرت يافته است. شما مي توانيد در كنار فرزندان تان به اين ورزش بپردازيد. ورزش در كنار اعضاي خانواده در همبستگي تان تاثير بسزايي دارد.

كشورهاي ديگر جهان حتي كشورهاي كوچك خليج فارس با پي بردن به اهميت اسكواش امروزه سرمايه گذاري كلاني در اين رشته كرده اند. به طور مثال دبي، قطر، پاكستان، كويت و … با راه اندازي تورنمنت هاي جهاني توانسته اند هم سطح ديگر كشورهاي پيشرو در اين رشته گام بردارند. ضمن اين كه اين كار سود سرشاري هم برايشان به ارمغان آورده است.

 

آنچه نياز است

اما اگر بخواهيد بدانيد كه چه امكاناتي براي اسكواش نياز است مي توانم بگويم امكانات مورد نياز اين ورزش تنها يك زمين ۵/۹*۵/۶ متري است كه فقط از يك ۴ ديواري تشكيل مي شود. اسكواش نسبت به ديگر رشته هاي ورزشي هزينه ساخت و نگهداري سالن كمتري دارد.

در بازيهاي المپيک و بين المللي از ديوارهاي شيشه اي نشکن براي دور زمين استفاده مي شود که در اين صورت حد اقل يک متر حريم در خارج ديوار ها منظور مي گردد و ابعاد به ۲/۷ ×۲/۹ × ۵/۱۲ متر خواهد رسيد.


ریکاوری بدن درتمرینات

بالا بردن متابولیسم بدن (سوخت و ساز)


 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید